Yandex Metrica
SQL Server Excel'den Veri Çekme - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

SQL Server Excel'den Veri Çekme

21.01.2019 yasinsunmaz 5483 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server Excel’den veri çekmeyi göstereceğim. Özellikle eski sistemler verilerini Excel'de tutmakta veya Excel formatında dışarıya verileri aktararak saklamaktadır. Yeni bir sisteme geçildiğinde iste bu verilerin aktarımı söz konusu olmaktadır. Bu veriler tek tek elle giremeyeceğimiz için SQL Server'a Excel'den kolaylıkla verilerin aktarımını yapabilmekteyiz. Bu aktarımı 2 farklı yol göstererek açıklayacağım. Birincisi Excel'deki veriyi var olan tablomuza aktarma, ikincisi ise Excel'deki veriyi SQL Server'daki veri tabanımıza yeni bir tablo oluşturarak veri aktarmını göstereceğim. Dilerseniz yazıya göz attıktan sonra SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz. 

Bu uygulamamız için veri tabanımızda Provinces adlı tablo oluşturdum. Tablomuzda Id ve Name alanları bulunmaktadır.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 1. Adım

Excel dosyamızda ise ProvinceName sütunu altında 10 adet il bulunmaktadır.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 2. Adım

Excel'deki Veriyi Var Olan Tabloya Aktarma

İlk yöntemimiz olan var olan bir tabloya veri aktarma işlemine başlayabilmek için Veri tabanı > Tasks > Import Data yolunu takip etmeliyiz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 3. Adım

Karşımıza çıkan Wizard'ı geçerek işleme devam edebiliriz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 4. Adım

Şimdi ise hangi türde bir veri kaynağı seçeceğiz onu belirlememiz gerekiyor. Biz Excel'den veri çekeceğimiz için Microsoft Excel seçeneğini seçiyoruz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 5. Adım

Veri kaynağını seçtikten sonra Browse alanına tıklayarak Excel dosyamızın bulunduğu konuma giderek dosyayı seçiyoruz. Hemen ardından ise Excel versiyonumuza uyumlu olacak şekilde versiyon seçimini yapıyoruz. Burada şunu belirtmek isterim SQL Server 2014'de Excel dosyalarınız Microsoft Office 2007 ve üzeri ise Microsoft 2007 seçili olması sorun yaratmayacaktır.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 6. Adım

Bu adımda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. First row has column names varsayılan olarak seçili gelmektedir. Bunun sebebi Excel'de verilerimiz genelde belirli bir sütunun altında yer alır burada da Excel dosyanızdaki verilerin ilk satırı sütun olarak kabul edilsin demek aslında. Eğer sütun var ise seçili kalmalı ama herhangi bir sütununuz yoksa işareti kaldırmalısınız yoksa ilk satırdaki veriniz gelmeyecektir.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 7. Adım

Sırada elimizdeki Excel dosyasındaki veriyi nereye aktaracağımızı seçmemiz gerekiyor. Biz SQL Server'a aktaracağımız için Microsoft OLE DB Provider for SQL Server seçeneği seçmeliyiz. Burada farklı hedeflere de aktarım yapabiliyorsunuz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 8. Adım

Seçmiş olduğum hedef sonucunda karşımıza SQL Server ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Varsayılan olarak ayarların bir kısmını getirmektedir. Bu kısımda öncelikle Server Name alanımızı belirlemeliyiz. Authentication kısmında varsayılan olarak Use Windows Authentication gelir fakat siz uzaktaki bir SQL Server'ınıza bağlanmak isterseniz Use SQL Server Authentication seçeneğini seçerek kullanıcı adı ve şifre girerek bağlanıp veri tabanınızı seçebilirsiniz. Burada buna da değinmek istedim.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 9. Adım

Tabi biz Windows üzerindeki SQL Server'a bağlanacağımız için Use Windows Authentication seçeneğini tekrar seçerek veri tabanımızı seçiyoruz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 10. Adım

Artık veri alacağımız kaynak ve verileri aktaracağımız kaynakları belirtmiş olduk. Şimdi ise Copy data from one or more tables or views seçeneği seçerek işleme devam edeceğiz. Bu seçenek bizim bir veya daha fazla tablodan veya görünümden veri kopyalamanızı sağlıyor. Write a query to specify the data to transfer bu seçenek ise verileri aktarmak için sorgu yazabiliyorsunuz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 11. Adım

Bu adımda kaynağımızı ve hedefimizi belirliyoruz. Source alanında bizim Excel dosyamız yer almaktadır. Sağ alandaki Destination ise seçmiş olduğumuz veri tabanımıza ait tablolar yer alıyor. Tabi burada illaki var olan tabloya değil yeni bir tabloya da veri aktararak da bu işlemi yağabilirsiniz. Bunu yazının sonlarına doğru ayrıntılı şekilde değineceğim. Şuan var olan tabloya veri aktarma işlemine devam edelim. Hedef olarak yazının başında göstermiş olduğum Provinces adlı boş bir tablomuz vardı. Aktaracağımız veriler için Provinces tablosunu seçtik. Seçimi yaptıktan sonra alttaki Edit Mappings kısmına giderek bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 12. Adım

Edit Mapping kısmında sütunlar ile ilgili işlemler yapabiliyoruz. Mapping alanında bize sütun hakkında bilgileri getiriyor. Source kısmında Excel'deki sütunun adı geldi. Destination alanında ise tablomuzda hangi alana karşılık geleceğini seçiyoruz. Yani Excel'deki ProvinceName alanı Provinces tablosundaki Name alanına karşılık gelmiş oldu. Böylelikle verilerinizi istediğiniz alanlara taşıyabiliyorsunuz. Veri tiplerine dikkat etmelisiniz uyuşmazlık olursa aktarım başarılı olmayacaktır. Bu ayarlamalarımızı yaptıktan sonra tamam diyerek işlemimize devam edebiliriz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 13. Adım

Bu kısımda yapılandırmalarımızı yaptık ileri diyerek sonraki adıma geçebiliriz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 14. Adım

Karşımıza gelen pencereler Next diyerek en sonda da Finish diyerek aktarımı başlatabiliriz. Aktarım başarılı olduğunda ise Close diyerek kapatabiliriz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 15. Adım

Provinces tablomuzu Edit Top 1000 Rows dediğimizde verilerimizin başarılı bir şekilde aktarıldığını görebilriz. Bu arada Edit Top 1000 Rows nasıl yapılıyor merak ediyorsanız SQL Server Edit Top 200 Rows Satır Sayısını Değiştirme adlı yazıma göz atabilirsiniz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 16. Adım

Excel'deki Veriyi Veri Tabanında Yeni Bir Tablo Oluşturarak Aktarma

Şimdi ise ikinci olarak söylemiş olduğum veri aktarırken var olan bir tablo değil de yeni bir tablo oluşturarak veri aktarmaya bakalım. Aşağıdaki adıma kadar süreç aynı devam etmektedir. Bu adımdan itibaren farklılıkları göstereceğim. Öncelikle birinci yöntemimizde Destination alanında var olan tablolardan seçim yapmıştık şimdi ise buraya oluşturacak olduğumuz tablonun ismini yazıyoruz. Yeni il tablosu olacağı için NewProvinces adlı bir tablo ismi yazdım. Sonrasında Edit Mappings kısmına giderek gerekli yapılandırmaları yapmamız gerekiyor.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 17. Adım

Yapmış olduğumuz birinci veri aktarımındaki gibi burada sütun ile ilgili bazı yapılandırmalar yapmamız gerek. Burada farklı olarak sütunuz sizin oluşturmanız gerekiyor. Source yine olduğu gibi Excel'den gelen sütun ismi Destination alanı ise sizin tablonuzda oluşturmak istediğiniz alanın adını buraya yazmalısınız. Önceki tablodaki gibi Name yazdım. Sonrasında Type alanında ise uygun veri tipini seçmeliyiz. Nullable alanında ise bu alan boş olsun mu olmasın mı ona karar vereceğiz. İşaretlerseniz boş geçilebilir olacaktır. Son olarak Size alanından da veri uzunluğu belirleyerek tamam diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 18. Adım

Önceki adımlarda yaptığımız gibi Next diyerek ve son olarak da Finish diyerek aktarımı başlatıyoruz. Success mesajını aldığımızda aktarımın başarılı olduğunu görebiliriz. Veri tabanımızdaki Tables alanını seçerek yukarıdaki Refresh yaparak yeni tablomuzu görebiliriz.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 19. Adım

Gördüğünüz üzere NewProvinces tablomuza 10 adet kaydımız başarılı bir şekilde aktarılmış oldu.

SQL Server Excel'den Veri Çekme 20. Adım

SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz.

Umarım sizler için yararlı bir makale olmuştur. İyi çalışmalar dilerim sağlıcakla kalın.

SQL Server Excel’den Veri Çekme

 

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Sql Server'da Identity Kolonunun Başlangıç Değerini Değiştirmek

05.09.2019 yasinsunmaz 1654 0

Herkese merhaba, SQL Server'a identity kolonunun başlangıç değerini değiştirme ile ilgili size bir kaç şey bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere tablolarımızda I...

SQL Server Veritabanı Durumunu Değiştirme

31.01.2019 yasinsunmaz 3021 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'da veritabanı durumunu değiştirmeyi göstereceğim. Veritabanı durumundan kastımız veritabanının sadece okunabilir(...

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

19.01.2019 yasinsunmaz 7331 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'dan Excel’e veri aktarmayı göstereceğim. Bazı durumlarda verileri Excel'e almak isteyebiliyoruz bu duru...

SQL Server Edit Top 200 Rows Satır Sayısını Değiştirme

08.12.2018 yasinsunmaz 1031 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Miscrosoft SQL Server'da Edit Top 200 Rows sayısını değiştirmeyi göstereceğim. Adımları takip ederek Edit Top ve Select Top sayılarını deği...