Yandex Metrica
SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

30.01.2019 yasinsunmaz 416 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'dan Excel’e veri aktarmayı göstereceğim. Bazı durumlarda verileri Excel'e almak isteyebiliyoruz bu durumlar için verileri kolaylıkla Excel'e aktarabilmekteyiz. Dilerseniz yazıya göz attıktan sonra SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz. Önceki makalemde SQL Server Excel'den Veri Çekme ile ilgili işlem adımlarını inceleyebilirsiniz. Bu uygulamamız için veri tabanımızda Branches, Classes ve Provinces olmak üzere 3 tablomuz var.

Branches tablomuzda 6 adet kayıt bulunmaktadır.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Classes tablomuzda 5 adet kayıt bulunmaktadır. Classes tablosu ile Branches tablosu ilişkili bir tablodur.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Provinces tablomuzda ise 10 adet kayıt bulunmaktadır. Provinces tablosunu önceki yazımda Excel'den veri çekme konusunda bu tabloya veri aktarımı yapmıştık.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Verileri aktaracağımız boş bir Excel dosyası oluşturalım.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Şimdi verileri Excel'e aktarmak için Veri tabanı > Tasks > ExportData yolunu takip etmeliyiz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaKarşımıza çıkan Wizard'ı geçerek işleme devam edebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaŞimdi ise hangi türde bir veri kaynağı seçeceğiz onu belirlememiz gerekiyor. Biz SQL Server'dan veri çekeceğimiz için Microsoft OLE DB Provider for SQL Server seçeneğini seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Seçmiş olduğum hedef sonucunda karşımıza SQL Server ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Varsayılan olarak ayarların bir kısmını getirmektedir. Bu kısımda öncelikle Server Name alanımızı belirlemeliyiz. Authentication kısmında varsayılan olarak Use Windows Authentication gelir fakat siz uzaktaki bir SQL Server'ınıza bağlanmak isterseniz Use SQL Server Authentication seçeneğini seçerek kullanıcı adı ve şifre girerek bağlanıp veri tabanınızı seçebilirsiniz. Burada buna da değinmek istedim. Tabi biz Windows üzerindeki SQL Server'a bağlanacağımız için Use Windows Authentication seçeneğini seçerek veri tabanımızı seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaVerilerimiz aktaracağımız hedef olarak Microsof Excel'i seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaVeri kaynağını seçtikten sonra Browse alanına tıklayarak oluşturduğumuz boş Excel dosyamızın bulunduğu konuma giderek dosyayı seçiyoruz. Hemen ardından ise Excel versiyonumuza uyumlu olacak şekilde versiyon seçimini yapıyoruz. Burada şunu belirtmek isterim SQL Server 2014'de Excel dosyalarınız Microsoft Office 2007 ve üzeri ise Microsoft 2007 seçili olması sorun yaratmayacaktır.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaBu adımda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. First row has column names varsayılan olarak seçili gelmektedir. Bunun sebebi Excel'de verilerimiz genelde belirli bir sütunun altında yer alır burada da Excel dosyanızdaki verilerin ilk satırı sütun olarak kabul edilsin demek aslında. Eğer ilk satırınız sütun olacak ise bu kısım seçili kalmalıdır. Sadece kayıtları aktarmak istiyorsanız işareti kaldırıp sadece verileri aktarabilirsiniz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Artık veri alacağımız kaynak ve verileri aktaracağımız kaynakları belirtmiş olduk. Şimdi ise Copy data from one or more tables or views seçeneği seçerek işleme devam edeceğiz. Bu seçenek bizim bir veya daha fazla tablodan veya görünümden veri kopyalamanızı sağlıyor. Write a query to specify the data to transfer bu seçenek ise verileri aktarmak için sorgu yazabiliyorsunuz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Veri tabanımızda yer alan tablolar Source kısmında görünmektedir. Buradan hangi tablo ya da tabloları Excel'e aktarmak istiyorsunuz bunu seçimini yapıyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

İlk olarak Branches tablosunu seçtim. Seçtikten sonra sağ alandaki Destination kısmına bir alan geldi. Burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz tablo var olan bir Excel sayfasına mı aktarılacak yoksa yeni bir sayfa mı oluşturacaktınız bunu belirtmemiz gerekiyor. Varsayılan olarak yeni bir sayfaya oluşturmaya ayarlıdır. Yeni oluşturacağı sayfa tablo adı ile aynı olur. Bu sayfanın adını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. "Sayfa1$" seçeneği ise bizim Excel dosyamızdaki var olan sayfa adıdır. Excel'de verileri aktaracağınız sayfaları önceden oluşturmuş olsanız burada görünecektir. Her ikisi yöntem de aynı işlevi görecektir.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Ama biz tüm tabloları aktarmak istiyoruz o yüzden hepsini seçtik. Edit Mappings kısmına giderek tablolardaki bilgiler ile ilgi değişikler yapabilmekteyiz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Örnek olarak Provinces tablosunun Mapping'ine baktığımızda ona ait sütun bilgileri gelmektedir.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Destination alanında Excel'de görünmesini istediğimiz alanın ismini değiştirebiliyoruz. Type alanından ise verinin tipini değiştirebiliyoruz. Değişikleri yaptıktan sonra OK diyerek önceki pencereye dönebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Burada farklı bir şey göstermek istediğim için Provinces adını İller olarak değiştirdim. Böylece Excel'de oluşan sayfamız Provinces değil İller olacaktır. Son değişikliğimizi yaptıktan sonra önümüze gelecek olan diğer pencere Next ve Finish diyerek aktarımı başlatabiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaAktarım başarıyla tamamlandığında Success mesajını gördükten sonra Close diyerek işlemimizi bitirebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaExcel dosyamızı açtığımda Sayfa1 adlı sayfa dışında üç tane daha yeni sayfa oluştuğunu görebilirsiniz. Bu sayfalar Branches, Classes ve İller. İki adım önce Provinces sayfa adını İller olarak değiştirdiğimiz için son sayfamız İller adıyla oluştu.

SQL Server'dan Excel'e Veri AktarmaSayfalarımızı açtığımızda ise yazının başında tablolarımızda yer alan veriler aynı şekilde olduğu gibi aktarıldığını görebilirsiniz. İller sayfasında farklı olarak ProvinceName sütunu var bunun sebebi önceki adımlarda Mapping'lerde Name olan sütunu ProvinceName olarak değiştirmemizden dolayıdır.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

Umarım sizler için yararlı bir makale olmuştur. İyi çalışmalar.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz. Önceki yazım olan SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı makalemi inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı videomu izleyebilirsiniz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

SQL Server Veritabanı Durumunu Değiştirme

31-01-2019 yasinsunmaz 174 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'da veritabanı durumunu değiştirmeyi göstereceğim. Veritabanı durumundan kastımız veritabanının sadece okunabilir(...

SQL Server Excel'den Veri Çekme

18-01-2019 yasinsunmaz 401 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server Excel’den veri çekmeyi göstereceğim. Özellikle eski sistemler verilerini Excel'de tutmakta veya Exce...

SQL Server Edit Top 200 Rows Satır Sayısını Değiştirme

08-12-2018 yasinsunmaz 135 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'da Edit Top 200 Rows sayısını değiştirmeyi göstereceğim. Adımları takip ederek Edit Top ve Select Top sayılarını değiş...

SQL Server Bağlantı Hatası: Error 1225

01-12-2018 yasinsunmaz 158 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server, Error: 1225 bağlantı hatasının çözümünü sizlere aktaracağım. Adımları takip ederek SQL Server'ı...