Yandex Metrica
SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

19.01.2019 yasinsunmaz 30675 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Microsoft SQL Server'dan Excel’e veri aktarmayı göstereceğim. Bazı durumlarda verileri Excel'e almak isteyebiliyoruz bu durumlar için verileri kolaylıkla Excel'e aktarabilmekteyiz. Dilerseniz yazıya göz attıktan sonra SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz. Önceki makalemde SQL Server Excel'den Veri Çekme ile ilgili işlem adımlarını inceleyebilirsiniz. Bu uygulamamız için veri tabanımızda BranchesClasses ve Provinces olmak üzere 3 tablomuz var.

Branches tablomuzda 6 adet kayıt bulunmaktadır.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 1. Adım

Classes tablomuzda 5 adet kayıt bulunmaktadır. Classes tablosu ile Branches tablosu ilişkili bir tablodur.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 2. Adım

Provinces tablomuzda ise 10 adet kayıt bulunmaktadır. Provinces tablosunu önceki yazımda Excel'den veri çekme konusunda bu tabloya veri aktarımı yapmıştık.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 3. Adım

Verileri aktaracağımız boş bir Excel dosyası oluşturalım.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 4. Adım

Şimdi verileri Excel'e aktarmak için Veri tabanı > Tasks > ExportData yolunu takip etmeliyiz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 5. Adım

Karşımıza çıkan Wizard'ı geçerek işleme devam edebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 6. Adım

Şimdi ise hangi türde bir veri kaynağı seçeceğiz onu belirlememiz gerekiyor. Biz SQL Server'dan veri çekeceğimiz için Microsoft OLE DB Provider for SQL Server seçeneğini seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 7. Adım

Seçmiş olduğum hedef sonucunda karşımıza SQL Server ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Varsayılan olarak ayarların bir kısmını getirmektedir. Bu kısımda öncelikle Server Name alanımızı belirlemeliyiz. Authentication kısmında varsayılan olarak Use Windows Authentication gelir fakat siz uzaktaki bir SQL Server'ınıza bağlanmak isterseniz Use SQL Server Authentication seçeneğini seçerek kullanıcı adı ve şifre girerek bağlanıp veri tabanınızı seçebilirsiniz. Burada buna da değinmek istedim. Tabi biz Windows üzerindeki SQL Server'a bağlanacağımız için Use Windows Authentication seçeneğini seçerek veri tabanımızı seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 8. Adım

Verilerimiz aktaracağımız hedef olarak Microsof Excel'i seçiyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 9. Adım

Veri kaynağını seçtikten sonra Browse alanına tıklayarak oluşturduğumuz boş Excel dosyamızın bulunduğu konuma giderek dosyayı seçiyoruz. Hemen ardından ise Excel versiyonumuza uyumlu olacak şekilde versiyon seçimini yapıyoruz. Burada şunu belirtmek isterim SQL Server 2014'de Excel dosyalarınız Microsoft Office 2007 ve üzeri ise Microsoft 2007 seçili olması sorun yaratmayacaktır.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 10. Adım

Bu adımda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. First row has column names varsayılan olarak seçili gelmektedir. Bunun sebebi Excel'de verilerimiz genelde belirli bir sütunun altında yer alır burada da Excel dosyanızdaki verilerin ilk satırı sütun olarak kabul edilsin demek aslında. Eğer ilk satırınız sütun olacak ise bu kısım seçili kalmalıdır. Sadece kayıtları aktarmak istiyorsanız işareti kaldırıp sadece verileri aktarabilirsiniz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 11. Adım

Artık veri alacağımız kaynak ve verileri aktaracağımız kaynakları belirtmiş olduk. Şimdi ise Copy data from one or more tables or views seçeneği seçerek işleme devam edeceğiz. Bu seçenek bizim bir veya daha fazla tablodan veya görünümden veri kopyalamanızı sağlıyor. Write a query to specify the data to transfer bu seçenek ise verileri aktarmak için sorgu yazabiliyorsunuz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 12. Adım

Veri tabanımızda yer alan tablolar Source kısmında görünmektedir. Buradan hangi tablo ya da tabloları Excel'e aktarmak istiyorsunuz bunu seçimini yapıyoruz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 13. Adım

İlk olarak Branches tablosunu seçtim. Seçtikten sonra sağ alandaki Destination kısmına bir alan geldi. Burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz tablo var olan bir Excel sayfasına mı aktarılacak yoksa yeni bir sayfa mı oluşturacaktınız bunu belirtmemiz gerekiyor. Varsayılan olarak yeni bir sayfaya oluşturmaya ayarlıdır. Yeni oluşturacağı sayfa tablo adı ile aynı olur. Bu sayfanın adını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. "Sayfa1$" seçeneği ise bizim Excel dosyamızdaki var olan sayfa adıdır. Excel'de verileri aktaracağınız sayfaları önceden oluşturmuş olsanız burada görünecektir. Her ikisi yöntem de aynı işlevi görecektir.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 14. Adım

Ama biz tüm tabloları aktarmak istiyoruz o yüzden hepsini seçtik. Edit Mappings kısmına giderek tablolardaki bilgiler ile ilgi değişikler yapabilmekteyiz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 15. Adım

Örnek olarak Provinces tablosunun Mapping'ine baktığımızda ona ait sütun bilgileri gelmektedir.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 16. Adım

Destination alanında Excel'de görünmesini istediğimiz alanın ismini değiştirebiliyoruz. Type alanından ise verinin tipini değiştirebiliyoruz. Değişikleri yaptıktan sonra OK diyerek önceki pencereye dönebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 17. Adım

Burada farklı bir şey göstermek istediğim için Provinces adını İller olarak değiştirdim. Böylece Excel'de oluşan sayfamız Provinces değil İller olacaktır. Son değişikliğimizi yaptıktan sonra önümüze gelecek olan diğer pencere Next ve Finish diyerek aktarımı başlatabiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 18. Adım

Aktarım başarıyla tamamlandığında Success mesajını gördükten sonra Close diyerek işlemimizi bitirebiliriz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 19. Adım

Excel dosyamızı açtığımda Sayfa1 adlı sayfa dışında üç tane daha yeni sayfa oluştuğunu görebilirsiniz. Bu sayfalar Branches, Classes ve İller. İki adım önce Provinces sayfa adını İller olarak değiştirdiğimiz için son sayfamız İller adıyla oluştu.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 20. Adım

Sayfalarımızı açtığımızda ise yazının başında tablolarımızda yer alan veriler aynı şekilde olduğu gibi aktarıldığını görebilirsiniz. İller sayfasında farklı olarak ProvinceName sütunu var bunun sebebi önceki adımlarda Mapping'lerde Name olan sütunu ProvinceName olarak değiştirmemizden dolayıdır.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma 21. Adım

Umarım sizler için yararlı bir makale olmuştur. İyi çalışmalar.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma adlı videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz. Önceki yazım olan SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı makalemi inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda SQL Server Excel’den Veri Çekme adlı videomu izleyebilirsiniz.

SQL Server'dan Excel'e Veri Aktarma

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

SQL Fonksiyonları: Veritabanlarında Güçlü ve Esnek İşlemler

09.06.2023 yasinsunmaz 354 0

SQL (Structured Query Language), veritabanı yönetim sistemlerinde verileri yönetmek, sorgulamak ve işlemek için yaygın olarak kullanılan bir dildir. SQL fonksiyonl...

SQL'e Dair Her Şey OneSQL'de, Ne Ararsanız Bulabileceksiniz

03.06.2023 yasinsunmaz 301 0

Veri tabanı yöneticilerinin yanında zaman zaman yazılımcıların da SQL'i aktif olarak kullanması gerekebiliyor. SQL'i belli başlı şekillder kullanıp işlemlerimizi ...

SQL Server Offset Fetch Kullanımı

06.03.2023 yasinsunmaz 772 0

Merhabalar uzun zamandır yazı yazamadım. Ülke olarak zor zamanlar geçirmekteyiz. Herkese çok geçmiş olsun diyerek kısa bir yazı ile tekrar buradayım. SQL ...

SQL Server Sequence Kullanımı

14.01.2023 yasinsunmaz 1494 0

Veritabanında yeni keşfettiğim Sequence özelliğini sizlerle paylaşmak isterim. Squence genel olarak belirli değerler arasında numeric ve sıralı sayılar üretir. ...

SQL Server OUTPUT Kullanımı Silinen Kaydın Bilgilerini Geriye Döndürme

11.01.2023 yasinsunmaz 400 0

Bu yazımda SQL Server'da OUTPUT ile DELETED komutunun yapısını inceleyeceğiz. Kayıtlar üzerinde yapılan silme işlemlerinde, kaydın bilgilerin...