Yandex Metrica
Mors Alfabesi ve Öğrenmenin Kolay Yolları - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Mors Alfabesi ve Öğrenmenin Kolay Yolları

13.11.2019 yasinsunmaz 31334 0

Merhaba arkadaşlar, (/ - - / . / . - . / . . . . / . - / - . . . / . - /   / . - /  . - . / - . - / . - / - . . / . - / . . . / . - . . / . - / . - . /)

Bilmem sizin merakınız var mı ama benim oldukça merak ettiğim şeylerden biri Mors Alfabesi'ni öğrenmekti. Filmlerde görürdük vay be ne kadar havalı derdik. Aslında o kadar da zor olmadığını deneyince siz de fark edeceksiniz. Öncelikle klasik yöntemlerle nasıl öğrenebileceğiniz hakkında bilgi vereceğim. Sonrasında kendim nasıl bir yol izleyerek mors alfabesini öğrendiğimi anlatacağım. Mors alfabesi ile ışık sinyalleri, ses sinyalleri ile haberleşebilirsiniz. Öğrendikçe zevkli ve eğlenceli bir hal alıyor. Yukarıdaki mors yazısında da "Merhaba arkadaşlar" yazdım. 

1. Yöntem

İlk olarak mors alfabesinin standart bir şeması bulunmaktadır. Bu şemada koda göre takip edip alfabedeki karşılığı bulabilmektesiniz.

Mors Alfabesi Şeması

Bu şemanın kullanımı şu şekilde

 • Bir kalem veya parmağınız olabilir size bağlı bir şey ile şemanın en üstündeki boş noktaya koyuyoruz.
 • Ardından sinyali dinlemeye başlıyoruz. Sinyalin uzunluğuna göre kalemi bir alt kademeye indiriyoruz.
 • Kısa sinyallerde önce aşağı sonra sola,
 • Uzun sinyallerde ise önce aşağı sonra da sağa doğru harekete ediyoruz.

Yani kısa sinyallerde hep sola doğru uzun sinyallerde de hep sağa doğru giderek istediğimiz harfi bulabiliriz.

Örneğin . - (kısa, uzun) sinyalini inceleyelim. Kalemi üstteki boş noktaya koyduğumuzda kısa sinyal gelince kalemi "E" harfine getiriyoruz. Çünkü kısa sinyallerde hep sola doğru hareket ettiriyoruz. Sonrasında uzun sinyal geldiği için de bu sefer kalemi sağa doğru yani "A" harfine hareket ettiriyoruz. Zaten sinyalimiz bir kısa bir uzun olduğu için burada duruyoruz ve harfimizi bulmuş oluyoruz. Sonrasında unutmamak için bir yere not alabiliriz. Bu şekilde mors alfabesindeki harfleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

2. Yöntem

Bu yöntem bildiğimiz klasik yöntem olan ezberleme. Burada da mors alfabesinin listesi var. Aklınızda tutup kelimeleri kafanızda çevirmeye çalışarak ve yazarak öğrenebilirsiniz. Mors alfabesinden harfler, sayılar ve işaretler bulunmakta. Sayıların öğrenmesi oldukça basit. Sizi uğraştıracak sadece harfler olacaktır. İşaretler çokta şart değil.

3. Yöntem

Bunların dışında modern öğrenme yöntemi olarak  Google, Mors alfabesini öğrenme sürecini daha eğlenceli bir hale getirmek için bir internet sitesi de hazırlamış. Bu internet sitesi ile Google, size Mors alfabesini bir saat gibi kısa bir sürede öğretebileceğini iddia ediyor. Sitenin kullanımı ve uygulaması oldukça basit. Kesinlikle deneyebilirsiniz. Sadece sabırlı olup uygulamayı tamamlamak gerek.

Google'ın hazırlamış olduğu internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kullandığı görsellere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde de görebildiğiniz üzere Google her harfi bir nesne ile benzetmiş. Böylece aklınızda daha kalıcı hale getirmeyi amaçlamış. Ben oldukça beğendim. Hatta denedim fakat bildiğim için belli zaman sonra bıraktım.

4. Yöntem (Kendi Yöntemim)

Bu benim kendi yöntemin aslında 2. yönteme benzer ezberleme ile öğrenebileceğiniz bir şey. Benim bu yöntemimde fark sadece harfleri tek tek öğrenmek değil de bir harf ile başka harf arasında ilişki kurup daha hızlı ezberlemeye dayalı. Uygulamalı olarak tüm alfabedeki ilişkileri göstereceğim. Görselde farklı renklerde işaretler bulunmaktadır. Şimdi mantığını kavramaya çalışalım.

Mors Alfabesi Yasin Sunmaz

Ok işaretleri

 1. Kırmızı ok: A harfi bir kısa bir uzun sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir uzun bir kısa yani "N" harfidir.
 2. Fıstık yeşil ok: "B" harfi bir uzun üç kısa sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir kısa üç uzun yani "J" harfidir.
 3. Mor ok: "D" harfi bir uzun iki kısa sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir kısa iki uzun yani "W" harfidir. Bunu ben WD diye hard disk markası var oradan ezberlemiştim.
 4. Açık mavi ok: "F" harfi iki kısa bir uzun bir kısa sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de iki uzun bir kısa bir uzun yani "Q" harfidir.
 5. Sarı ok: "K" harfi bir uzun bir kısa bir uzun sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir kısa bir uzun bir kısa yani "R" harfidir.
 6. Lacivert ok: "L" harfi bir kısa bir uzun iki kısa sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir uzun bir kısa iki uzun yani "Y" harfidir.
 7. Turuncu ok: "P" harfi bir kısa iki uzun bir kısa sinyalden oluşur. Burada farklı olarak P harfinden sonra R harfi gelir. R harfinde de bir kısa bir uzun bir kısa sinyal yer alıyor. Yani R harfinin ortasındaki uzun sinyalden bir tane ekleyince P harfi oluşuyor. Bu kısım karışıl gibi duruyor. Ama mantık şu şekilde işliyor bende. K harfinden R harfini öğrendiğim için içine bir tane daha uzun sinyal koyarsam P harfi oluşur diyorum. Bu şekilde basitçe aklımda kalıyor.
 8. Gri ok: "U" harfi iki kısa bir uzun sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de iki uzun bir uzun yani "G" harfidir.
 9. Turkuaz ok: "X" harfi bir uzun iki kısa bir uzun sinyalden oluşur. Bunun tam tersi de bir kısa iki uzun bir kısa yani "P" harfidir. Bunu da Windows XP bilgisayarından aklıma getirerek ezberlemiştim.

Pembe kareler

Pembe karelerin de mantığı şu şekilde;

A harfi bir kısa bir uzun (. -)

U harfi iki kısa bir uzun (. . -)

V harfi üç kısa bir uzun (. . . -)

şeklinde kısa sinyaller artarak devam etmektedir. Bu üç harfi de beraber ayrı olarak ezberledim.

Yeşil daireler

Yeşil dairelerin de mantığı şu şekilde;

E harfi bir kısa (.)

I harfi iki kısa (. .)

S harfi üç kısa (. . .)

H harfi dört kısa (. . . .)

şeklinde kısa sinyaller artarak devam etmektedir. Bu dört harfi de beraber ayrı olarak ezberledim.

Kırmızı beşgenler

Kırmızı beşgenlerin de mantığı şu şekilde;

T harfi bir uzun (-)

M harfi iki uzun (- -)

O harfi üç uzun (- - -)

şeklinde kısa sinyaller artarak devam etmektedir. Bu üç harfi de beraber ayrı olarak ezberledim. Ayrıca eşit ağırlıkçılar için kullanılan  TM'ci tabiri vardı. Bende buradan esinlenerek TMO şeklinde kodlayarak ezberledim.

Benim ezberleme yöntemim de bu şekildeydi. Biraz ezberledikten sonra yazarak çalışmaya başlayın. Böylece hızlıca yazıp okuyabilme yeteneğiniz gelişecektir. Ama pes etmeyip üzerinde durursanız kısa zamanda mors alfabesini öğrenebilirsiniz. Umarım bu yöntemin size faydası olmuştur. 

Sağlıcakla kalın.

 • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Balçova Terapi Ormanı Şelale Kampı | Solo Bushcraft Camp

17.06.2023 yasinsunmaz 370 0

Herkese merhabalar, yeni bir doğa ve kamp videosu ile karşınızdayım. Bu kampımda ıssız ormanda doğada tek başıma kaldım. İzmir'de bulunan Balçova Terapi Ormanı'na il...

Sönmeyen Meşale Yapımı | Solo Bushcraft Camp

15.04.2023 yasinsunmaz 943 0

Herkese merhabalar, doğada meşale yapımı videosu ile karşınızdayım. Bu kampımda doğada ısı, ışık ve korunma amaçlı kullanabileceğimiz bir meşale yaptım. Meşale hızlı yanması...

İZCİLİK VE DOĞADA HAYATTA KALMA

01.07.2021 yasinsunmaz 1486 0

İZCİLİK VE DOĞADA HAYATTA KALMA Bu hazırlamış olduğum kitap izcilik ve doğada hayatta kalma becerilerini içermektedir. İzci ve izci adayları için izciliğin ne oldu...

İlkyardım ve Sağlık

27.09.2020 yasinsunmaz 948 0

Böcek Sokma ve Isırmalar Arı Sokması Belirtiler: Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Arının soktuğu bölgede iğne var ise steril bir şey ile çı...

İzci Düğümleri

06.09.2020 yasinsunmaz 6815 0

İzcilikte düğümlerin önemi oldukça büyüktür. Düğümler özellikle hayk alanında çok büyük rol oynamaktadır. Bunun...