Yandex Metrica
İzlediğim ve İzlemekte Olduğum Yabancı Diziler - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

İzlediğim ve İzlemekte Olduğum Yabancı Diziler

24.07.2019 yasinsunmaz 3210 0

Filmleri çok sevmeme rağmen yabancı dizilere karşı da ilgim bir hayli arttı. Benim dizi izleme alışkanlığım daha çok üniversite yıllarında oldu. Lisede daha çok film izliyordum. Bunun başlıca sebeplerinden biri de evde internetim yoktu açıkçası :) Filmleri en azında indirip evde izleme şansım oluyordu. O yüzdendir ki yüzlerce film izledim. Üniversiteye gelince tabi zamanda var artık. Eee napalım dizi izleyelim dedik. İlk yabancı dizim Arrow oldu. Sonrasında ona bağlı olarak da diziler ucu ucuna eklenmeye başladı. Sizlere şimdiye kadar izlediğim ve hala devam etmekte olduğum dizilerin listesini yaptım. Spoiler vermeyeceğim o yüzden rahatlıkla okuyabilirsiniz. Favori dizilerimi de Kalp koyarak belirteceğim.

1. 12 Monkeys

12 Monkeys

IMBD: 7.7
Yıl: 2015
Sezon: 4
Toplam Bölüm Sayısı: 46

Tüm insanlığı yok eden bir virüsten 2035 yılında geriye çok az insan kalmıştır. Çözüm olarak bilim adamları zamanda geriye gitmeyi sağlayan bir makina yapar. Sonra olaylar gelişir. Genel olarak izlenebilir dizi. Ama bazı yerleri dikkat etmek gerek yoksa bazı bağlantılar tam olarak oturmuyor. 

2. Alterad Carbon

Altered Carbon

IMBD: 8.2
Yıl: 2018
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 10

Eğer insan zihni dijitalleştirilse ve ruhlar bir bedenden diğerine transfer edilebilse neler olurdu? Buyurun merak edenleri buraya alalım 

3. Arrow Kalp

Arrow

IMBD: 7.6
Yıl: 2012
Sezon: 7
Toplam Bölüm Sayısı: 160

Zengin ailenin çocuğu olan Oliver Queen yatıyla çıktığı geziden sonra denizde kaybolur ve öldüğü düşünülür. Fakat beş yıl sonra tamamen değişmiş biri olarak evine döner. Tek bir amacı vardır; başına başlığını takıp şehrindeki kötülerin ve yozlaşmışların sonunu getirmek...

4. Black Mirror Kalp

Black Mirror

IMBD: 8.9
Yıl: 2012
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 21

Her bölümde farklı oyunca ve olaylar yer almakta. İleride teknolojinin nerelere gelebileceği ve ne gibi sonuçlar doğurabileceği üzerine bir dizi.

5. Bodyguard

Bodyguard

IMBD: 8.2
Yıl: 2018
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 6

Londra polis teşkilatının uzman koruma şubesinin anlatıldığı yüksek gerilimli bir dizi diyebilirim. Devletin bazı şeyleri örtbas etmeye çalışmasına karşı durmaya çalışan bir korumanın dramı. Bazı bölümler biraz sıkıyor giib ama sonu izlediğinize değeceğini düşünüyorum.

6. Constantine

Constantine

IMBD: 7.6
Yıl: 2014
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 13

DC evrenindeki Contantine melek ve şeytanları tanıyabiliyor. Onlar ile arasında geçen olayları ele alıyor.

7. CSI Cyber

CSI Cyber

IMBD: 5.5
Yıl: 2015
Sezon: 2
Toplam Bölüm Sayısı: 31

Siber psikoloji uzmanı olan Ryan, ekibiyle birlikte bir takım bilişim suçlarını önlemeye çalışır. Her bölümde farklı siber suçları görüp hayret edebilirsiniz.

8. Daredevil

Daredevil

IMBD: 8.7
Yıl: 2015
Sezon: 3
Toplam Bölüm Sayısı: 39

Daredevil gündüzleri avukatlık yapıp, geceleri ise suçluların peşinden giden Matt Murdock'ın yaşadığı maceraları konu alıyor. Kör olmasına rağmen suçlulara karşı durabilecek mi acaba? Marvel evereninden güzel bir dizi bence.

9. Dark Kalp

Dark

IMBD: 8.7
Yıl: 2017
Sezon: 2
Toplam Bölüm Sayısı: 18

En sevdiğim popüler diziler arasında. Zaten sosyal medyada dizi ile ilgili birçok yorum var. Farklı zaman dilimlerinde farklı olaylar. O yüzden kafa karıştırıcı bir yanı var. O yüzden diziye başlarken yanınıza bir not defteri ve kalem alsanız fena olmaz 

10. Davinci Demons

 Davinci Demons

IMBD: 8.0
Yıl: 2013-2015
Sezon: 3
Toplam Bölüm Sayısı: 28

Da Vinci's Demons sanatçı, mucit, idealist ve entelektüel bir deha olan Leonardo da Vinci'nin yetişkin hayatının başlarını kurgusal bir şekilde anlatıyor. Diziyi ben başlarda sevdim ama sonra sıkılarak izledim açıkçası. İlerleyen bölümlerde Osmanlı'ya karşı görüşler de pek hoşuma gitmedi.

11. DC Legends Of Tomorrow

DC Legends Of Tomorrow

IMBD: 6.9
Yıl: 2016
Sezon: 4
Toplam Bölüm Sayısı: 67

Bu diziyi izlememdeki sebep Arrow ve The Flash dizisindeki kahramanlardan bazıların birleşerek oluşan bir ekip kuruluyor.  Süper kahramanların dünyaya yeterli olmadığı zamanlarda efsanelere ihtiyaç vardır. Geleceği gören ve umutsuzca olacakları engelleme çabasındaki zaman yolcusu Rip Hunter kahramanlardan ve kötü adamlardan oluşan, birbirinden çok farklı bir grup insanı bir araya toplamak ister. Kendisi sadece geleceği değil, aynı zamanda bütün zaman çizgisini tehlikeye atan, durdurulamaz bir tehdidi birlikte ortadan kaldırmaya ikna etmek için görevlendirilmiştir. Bu uyumsuz ekip, daha önce hiç görmedikleri ölümsüz bu tehdidi bozguna uğratabilecek midir?

12. Distrito Salvaje Kalp

Distrito Salvaje

IMBD: 8.6
Yıl: 2018
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 10

Geçmişte gerilla olan Jhon Jeiver her şeyi geride bırakıp ailesi ile günümüzdeki hayata adapte olmaya çalışıyor. Yine de kendisini suçla dolu bir dünyanın içerisinde buluyor. Ailesini de karanlık geçmişinden korumaya çalışıyor. İzlenebilecek güzel bir dizi.

13. Dominion

Dominion

IMBD: 6.9
Yıl: 2010-2012
Sezon: 2
Toplam Bölüm Sayısı: 21

Gabriel (Cebrail) tarafından bir araya getirilen bir melekler ordusu, insanlığa karşı savaş açar. Ancak baş melek Michael (Mikail), kendi türüne sırt döner ve insanlığın yanında, Gabriel'a karşı savaşmaya karar verir. Bende çok etkisi olmadı o yüzden pek bir yorum yapamayacağım.

14. Forever

Forever

IMBD: 7.6
Yıl: 2014-2015
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 22

New York Morgu'nda çalışan 200 yaşında bir adamın ölümsüzlüğüne çare arayışı. Adam kısaca ölemiyor. 

15. Game of Thorens Kalp

Game of Thorens

IMBD: 9.4
Yıl: 2011-2019
Sezon: 8
Toplam Bölüm Sayısı: 73

Birçok kişinin bildiği öve öve bitiremediği dizi.  Yani seviyorum diziyi ama abartılacak kadar bir durum olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Hele son sezon tam bir fiyasko. Ama izlemeye değer yine de.

16. Gotham Kalp

Gotham

IMBD: 7.9
Yıl: 2014-2019
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 99

Batman'den önceki zamanı ele alıyor. James Gordon'ın Batman'nin ortaya çıkmasındaki rolü gibi bir çok konu işleniyor. Özellikle kötü karakterlerin nasıl ortaya çıktığını görebiliyorsunuz. Penguen, Cat Woman, Riddler ve Poison gibi birçok karakteri görebiliyorsunuz. Benim en çok sevdiğim yanı da buydu. İlk başlarda pek bir şey ifade etmese de sonrasında olaylar çok heyecanlı olmaya başlıyor. O yüzden kesin izlemenizi tavsiye ederim.

17. Hannibal Kalp

Hannibal

IMBD: 8.5
Yıl: 2013-2015
Sezon: 3
Toplam Bölüm Sayısı: 39

Dizi polisiye, dram, korku ve suç üzerine geçiyor. Bir polisin kaybolan kişileri bulmada önde gelen psikiyatrlardan olan Dr. Hannibal Lecter’dan yardım ister. Tabi olaylar bir hayli ilginç. Beni en çok etkileyen kısmı psikiyatrın durumuydu. İzleyince anlarsınız.

18. IZombi

IZombi

IMBD: 7.9
Yıl: 2015
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 13

Bir tıp öğrencisinin zombiye dönüşüp bir sorgu yargıcının yanında çalışarak yeni besin kaynağına yakın olmasıyla olaylar giderek değişik bir hal alıyor. Bir yerden sonra bıraktım ben ama devam etmeyi düşünüyorum.

19. La Casa De Papel Kalp

 La Casa De Papel

IMBD: 8.6
Yıl: 2017
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 27

Bu diziyi de birçok kişi duymuştur eminim. Sorgusuz sualsiz bence izlenmesi gereken bir dizi. Neden derseniz herkes tarafından popüler olduğu için falan değil. Gerçekten bir emek var ortada. En azından izleyince bunu nasıl düşünmüşler diyebiliyorsunuz. Bu durumda size farklı bakış açıları katacağını düşünüyorum. Dizi hırsızlık rehine üzerine bir kurgusu var.

20. Mr. Robot Kalp

Mr. Robot

IMBD: 8.5
Yıl: 2015
Sezon: 3
Toplam Bölüm Sayısı: 13

Kendi alanım olmasıyla birlikte bu diziye başlamıştım. Hatta ilk sezonda 7. bölüme geldiğimde bırakmıştım. Çünkü çok sıradan gidiyordu bazı bölümler hariç. Sonrasında birini vesilesi ile tekrar başladım. Bana küçük bir öneride bulunmuştu diziyi bitiren herkes baştan başladı diye. Bende garanti olsun diye 7. bölümü tekrar izledim ve bitirdiğimde dediği kadar varmış dedim. Zaten sezon sonunda şok oluyorsunuz. Sonraki sezonlarda da buna bağlı olarak da olaylar gelişiyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

21. Person of Interest Kalp

Person of Interest

IMBD: 8.4
Yıl: 2011-2016
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 93

Bu dizi hakkında çok bir şey söylemek istemiyorum. Mükemmel ötesi bir dizi diyebilirim size. Bu diziyi çok geç fark edip izlediğim için çok üzgünüm cidden. Kısaca her şeyi görebilen, duyabilen bir sistem ve bunu arkasında yatan olaylar. Diğer dizileri bırakın direk buna başlayın derim. 

22. Prison Break Kalp

Prison Break

IMBD: 8.4
Yıl: 2005-2017
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 89

Abisini hapisten kurtarmaya çalışan bir kardeşin hazırladığı akıl almaz planlar ve beklenmeyen durumlar. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Konusu da şöyle: Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentworth Miller) Başkan Yardımcısı'nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows'u (Dominic Purcell) kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır. Bu planların hepsini şüphelenilmeyecek şekilde vücuduna dövme yaptırır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi'yi (Sarah Wayne Callies) ve hapishane müdürü Henry Pope'u kullanır. Bu sırada da Sara'ya aşık olur. Michael'ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick (Wade Williams) onun planını zora sokmaktadır.

23. Sherlock

Sherlock

IMBD: 9.1
Yıl: 2010
Sezon: 4
Toplam Bölüm Sayısı: 13

Bildiğimiz Sherlock işte olayları çözüyor. Her bölüm film tadında bir buçuk saat civarında. Olaylar kurgular oldukça güzel. Polisiye seviyorsanız ve hızlı okuyabiliyorsanız diziyi kesin tavsiye ederim. Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi? Üç bölümden oluşan film serisi Sherlock, ünlü dedektifi günümüze taşıyarak bu soruya cevap veriyor. Polise danışmanlık yapan bir kiralık dedektif olan Sherlock Holmes, izleyeceğimiz ilk bölümde John Watson ile tanışıp, tıpkı orijinal hikayedeki gibi Baker Sokağı'nda bir daire tutuyor. Birlikte ilk davaları zehirli bir hapla intihar etmiş gibi görünen üç kişinin cinayetinden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.

24. Super Girl

Super Girl

IMBD: 6.4
Yıl: 2015
Sezon: 4
Toplam Bölüm Sayısı: 87

Bu diziye de başlamamdaki sebep Arrow, The Flash ve DC Legends Of Tomorrow. Çünkü ortak bölüm yapıyorlar. Yani bir bölüm Arrow'da oluyor sonraki bölüm The  Flash'da oluyor. O yüzden izlerseniz de buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

25. Supernatural Kalp

Supernatural

IMBD: 8.5
Yıl: 2005
Sezon: 14
Toplam Bölüm Sayısı: 306

Supernatural'de benim favori dizilerimdendir. Dizideki iki kardeşin şeytanlarla, meleklerle, hayaletlerle, cadılarla, vampirlerle ve daha farklı bir sürü yaratık ile savaşını anlatıyor. 14 sezon oldu hala izliyorum. Bu dizide en çok vurgulanan şey aile bu da sevdiğim bir tarafıdır. Konusu da şöyle: Evlerinin yandığı şüpheli bir yangında, annelerinin ölümünden sonra, Sam ve Dean Winchester yaşları büyüdükçe babaları ile yollarda bir hayat yaşamaya başlarlar. Yıllar geçer ve bir av sırasında kaybolan babalarını bulmak için kardeşler bir araya gelirler.
Ancak, babaları normal bir avcı değildir: o hayaletler, vampirler, ve ruhlar gibi doğaüstü yaratıkları avlar ve aynı şeyi oğullarına da çok küçük yaşlardan itibaren öğretmiştir. Yol boyunca, Sam ve Dean, masum insanları yaratıklar ve hayaletlerden kurtarmak için büyük bir mücadeleye girerler ve babalarının nerede olduğuna dair ipuçlarını toplarlar.

26. Swamp Thing

SwampThings

IMBD: 8.3
Yıl: 2019
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 8

Kimyasal maddeye maruz kaldıktan sonra bir çeşit yaratığa dönüşen bir adamın farklı özellikleri ortaya çıkmaya başlıyor. Tabi getirdiği sorumluluklar ve zorluklar da beraberinde geliyor. Çizgi romanını bilmiyorum ama dizisi bana değişik ve güzel geldi.

27. Teen Wolf

Teen Wolf

IMBD: 7.7
Yıl: 2011-2017
Sezon: 6
Toplam Bölüm Sayısı: 100

Lisedeki gençlerden bazıları kurt adam olur. Tabi bu durumu nasıl karşılayacaklar, ne yapacaklar hepsi merak konusu. İlk izlediğim dizilerdendir. Bazı sezonları oldukça güzeldi.

28. The 100

The 100

IMBD: 7.7
Yıl: 2014
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 82

Kass Morgan'ın kitabından uyarlanarak kıyamet sonrası dünyayı ele alıyor. Dünya yaşanmaz hale gelmiştir. Uzaydan 100 kişiyi dünyaya gönderiler. Bakalım hayat var mı? Dünyada ne değişmiş olabilir? Dizi başlarda oldukça seviyordum. Ama sonlara doğru bazı karakterleri saçma sapan şeyler yapması sinir bozucuydu. Ama yine izliyorum. Farklı bir bilim kurgu örgüsü var.

29. The Flash

The Flash

IMBD: 7.8
Yıl: 2014
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 104

Bir adli laboratuvar asistanın talihsiz bir yıldırım kazası yaşamasının ardından süper hız gücüne sahip olur Barry, Flash kimliğine bürünür ve kötü adamları adalete teslim etmeyi kendine görev edinir. Aynı şekilde Arrow, DC Legends Of Tomorrow ve Super Girl ile bağlantılı bölümleri bulunmakta.

30. The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

IMBD: 8.7
Yıl: 2018
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 10

The Haunting of Hill House, Shirley Jackson’ın romanında yola çıkıyor. Bir zamanlar orada yaşayan ailedeki kardeşler geçmişten gelen hayaletler ile yüzleşmesi gerekiyor. Korku ve gerilimi damarlarınızda hissedeceksiniz. Ben şahsen korku olarak değil de gerilim ve dram olarak güzel bir yapım olduğunu düşünüyorum. İzlenmeli 

31. The Messengers

The Messengers

IMBD: 6.6
Yıl: 2015
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 13

Ne olduğu bilinmeyen bir cisim New Mexico çölüne düşer ve yarattığı şok dalgasıyla birbirleriyle alakası yokmuş gibi görünen bir grup insanın kalbi durur. Ölüp sonra tekrar dirilen bu insanlar, uyandıklarında bir takım güçlere sahip olduklarını fark ederler. Yaşadıkları olay yaklaşan kıyametin habercisidir ve önleyebilecek tek umut kaynağı da kendileridir.

32. The Rook

The Rook

IMBD: 6.5
Yıl: 2019
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 4

Bu diziye de yeni başladım. İlk bölümü baya ilgimi çekmişti aslında ama sonraki bölümler o kadar ilgi çekici değil ama izliyoruz bakalım nasıl olacak. Konusundan bahsetmek gerekirse de: Hiçbir şey hatırlamayarak ve acılar içinde Londra parkında uyanan genç bir kadının etrafı, eldivenli ölü bedenler tarafından sarılmıştır. Gizemli doğaüstü düşmanları tarafından kovalanırken alışılmamış yeteneklerini keşfeder. Şimdi geçmişinin sır perdesini aralamalı, hizmet etmeye başladığı İngiltere’nin gizli doğaüstü servisindeki konumunu korumalıdır; hafızasını silen hainler başladıkları işi bitirmeden önce.

33. The Vampire Diaries

The Vampire Daires

IMBD: 7.7
Yıl: 2009-2017
Sezon: 8
Toplam Bölüm Sayısı: 171

LJ Smith'in yazmış olduğu kitaptan uyarlanmış vampirleri anlatan bir dizi. Vampirleri seviyorsanız izleyebilirsiniz. Ama ben 7. sezonun 20. bölümlerinde bırakmıştım. Olaylar iyice saçma hale almaya başlamıştı açıkçası. Devam etme gibi bir düşüncem şuan için yok ama bakalım.

34. The Walking Dead Kalp

The Walking Dead

IMBD: 8.3
Yıl: 2010
Sezon: 9
Toplam Bölüm Sayısı: 147

Zombiler dünyayı istila etmiştir. Bir grup insan onlardan kaçarak gerekirse savaşarak hayatta kalmaya çalışmaktadır. Bazen de sorunlar zombi olmuyor insanlar oluyor işte o zaman işler daha da değişiyor.

35. Titans

Titans

IMBD: 8.0
Yıl: 2018
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 11

"Titans", eskiden Batman'in himayesinde olan ve "Robin" olarak bilinen, şimdi ise "Nightwing" olarak suçlularla mücadele eden Dick Grayson (Brenton Thwaites) liderliğindeki bir grup genç süper kahramanı merkezine alıyor. Eski bir sirk çalışanı olan Grayson, anne-babasının ölümünden sonra Batman'in himayesine alınmış ve suçlularla mücadele etmek için eğitilmiştir. Grayson, "Nightwing" olarak Batman’in gölgesinden çıkacak ve Starfire (Anna Diop), Raven (Teagan Croft), Beast Boy (Ryan Potter) ve pek çok başka süper kahramanın içinde bulunduğu yeni ve korkusuz bir "Titans" takımının başına geçecektir. Dizi başlarda iyi gitmekle beraber son bölümü benim beklentimi karşılamadı. Bir anda konu Batman oldu. Ben daha çok kendileri içindeki savaşın nasıl olduğunu göreceğimi düşünmüştüm.

36. Vikings Kalp

Vikings

IMBD: 8.6
Yıl: 2013
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 69

Savaş ve tarihi ile benim favori dizilerimden biri de Vikings'dir. Fransa ve Britanya'ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn'un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor. Ragnor'un basit bir çiftçiyken ne kadar ileriyi görebileceğine tanık oluyor ve onun kardeşi kadar sevdiği arkadaşı Rollo'yla beraber denizlerle olan imtihanını seyrediyoruz. Gözlerini denizden, saçlarını güneşten ve cesaretlerini Odin'den alan korkusuz ve acımasız ırkın maceraları ve yaşamları kesinlikle ilgi çekmeyi başarıyor.
The Tudors, Camelot gibi dizilerin de yaratıcısı ve yazarı olan Michael Hirst'in gerçek tarih ve fantastik öğelerini birleştiren tarzını bu kez Vikings'de görüyoruz. Yönetmenliğini Johan Renck'in yaptığı dizinin başrol oyuncuları ise The Experiment filminin Helweg'i Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok), Camelot dizisinin Gawain'i Clive Standen (Rollo) ve Bones dizisinin Hannah'ı Katheryn Winnick (Ragnar'ın karısı Lagertha)'den oluşuyor. Oyuncu kadrosu genel olarak o dönemin ırkına yakın fiziksel özelliklere sahip kişilerden seçilmiş ve ünlü isimlerle pek çalışılmamış fakat sırıtan oyunculuk yok. Üstüne Floki karakterini canlandıran Gustaf Skarsgård gibi güzel yazılmış yardımcı oyuncular var. Floki, Ragnar'ın hayallerine ve amaçlarına ulaşmasında büyük yardımı dokunan ve Britanya'ya bilinçli olarak yelken açan Kunduz Flóki lakaplı büyük İskandinavyalı denizci olarak dizide yer alıyor.
Vikingler bilinenin aksine boynuzlu Skyrim tarzı ya da Heroes of Might & Magic serisindeki gibi kanatlı kasklar takmazlardı. İşin özü dizide de gördüğümüz üzere hızlılığa ve çevikliğe dayanan savaş stilleri sebebiyle kaskı neredeyse hiç kullanmazlardı. Kılıç kadar ustaca kullanırlardı mızrakları ve baltalarını Vikinglerde; adalet sistemleri ve cenaze törenleri gibi etnik ve kültürel farklılıkları vardı. Ne olursa olsun, ejderha başı şeklindeki pruvası ile denizlerde göreceğimiz o mistik gemileri bile zamanla insanlara korku salmaya yetecekti.

37. Breaking  Bad Kalp

Breaking Bad

IMBD: 9.5
Yıl: 2008
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 62

Sıradan bir kimya öğretmeni olan Walter White'ın öleceğini öğrenince uyuşturucu üreticiliğine kadar uzanan özgürleşme deneyimi, çarpıcı bir kara mizaha dönüşüyor. Doktor, hasta olduğunuzu ve yaşamak için iki seneniz kaldığını söyledi... Ne yapardınız? Dünyayı gezmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek, asla cesaret edemediğiniz bir şeyi denemek... Tüm bunlar sizin için bir seçenek olabilir. Ancak Walter White için durum biraz farklı. İşler oldukça karmaşık bir hale alarak bu ikili durumu idare etmeye çalışıyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir dizi. Bir bölümde sinek var o bölüm çok saçma gelebiliyor. Ama olayları gördükçe biraz olsun mantıklı geliyor. Aklınızda bulunsun :)

38. Sense8 

Sense8

IMBD: 8.4
Yıl: 2015
Sezon: 2
Toplam Bölüm Sayısı: 24

Wachowski Kardeşler'in 10 bölüm olarak planan dizisi, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alacak. Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutacak Sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtacak. Bu 8 kişiden bazıları bir araya gelmeye çabalarken, bazıları ise birbirini öldürmeye çalışacak. İlk sezonlar biraz sıktı ama son sezonda biraz toparladı. Son sezon uğruna izlenebilir dizi.

39. Lucifer Kalp

Lucifer

IMBD: 8.4
Yıl: 2016
Sezon: 5
Toplam Bölüm Sayısı: 83

Cehhennemde lord olan melek Lucifer, Cehennem'de sıkılmış ve mutsuzdur ve Los Angeles'a gelip lüks bir gece kulübü açmaya karar verir. Kulübünün dışında bir cinayet işlendiğinden, Chloe adında ilgi çekici bir cinayet masası dedektifiyle tanışır ve davaları çözmek için onunla ortak olur. Bir çok kişi tarafından sevilen bir dizi. "Hello detective" bir klasik haline geldi. :)

40. The Witcher

The Witcher

IMBD: 8.5
Yıl: 2019
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 8

Canavar avcısı olan Rivyalı Geralt mutasyona uğramıştır. İnsanların genelde yaratıklardan çok daha uğursuz olduğu, karmaşa içindeki bir dünyada kaderine doğru yolculuğa atılıyor.. İlk sezonu 8 bölüm olan dizi 60 dakika ortalama süreye sahiptir. Bence izlemeniz lazım. Zaten kitabını oyununu oynayanlar izlemiştir bile :)

41. Alice in Borderland

Alice in Borderland

IMBD: 7.7
Yıl: 2020
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 8

Amaçsız bir bilgisayar oyuncusu ve iki arkadaşı kendilerini paralel evrendeki Tokyo'da bulur. Burada hayatta kalmak için bir dizi acımasız oyuna katılmaları gerekir. İnsanların psikolojik olarak etkileycek durumlar ve bazı olaylar yaşanır. Benim ilgimi çeken bir dizi oldu mutlaka göz atın.

42. Squid Game

Squid Game

IMBD: 8.3
Yıl: 2021
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 9

Para sıkıntısı çeken yüzlerce oyuncu, çocuk oyunlarında yarışmaları için aldıkları tuhaf daveti kabul eder. İçeride onları cazip bir ödül ve ölüm riski beklemektedir. Birbirinden farklı oyun ve psikolojik durumlar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yetişkenler için uygun diyebilirim. Farklı bir kurgu işlenmiş oldukça popüler bir dizi haline geldi.

43. Sweet Home

Sweet Home

IMBD: 7.4
Yıl: 2020
Sezon: 1
Toplam Bölüm Sayısı: 10

Cha Hyun-Soo lise öğrencisi dış dünyadan bağımsız odasında yaşayan sadece odasında yaşamayı seçen bir genç. Ailesi trafik kazasında öldükten sonra canavarlara karşı mücadele ettiği bir hayatta kalma serüvenine dahil olur. Açıkçası çok beklediğim gibi olmadı. Fena değil ama Squid Game ve Alice in Borderland'a göre daha zayıf kaldığını söyleyebilirim.

44. The Witcher

The Witcher, büyücü Rivyalı Geralt'ın maceralarını takip ediyor. Yaratık avcısı Geralt, insanların geri kalan varlıklardan daha tehlikeli olduğu bu evrende hayatta kalmaya çalışır. Kader yollarını güçlü bir büyücü ve genç bir prensesle kesiştirdiğinde ise üçü birlikte sınırları zorlayan bir yolculuğa koyulurlar. Andrzej Sapkowski'nin sekiz romandan oluşan fantastik serisi, hit video oyunu Witcher'ın da çıkış noktası olmuştu. Oyunun dünya çapında popüler olmasıyla birlikte romanlar, çizgi roman serisi ve masa oyunu olarak da piyasaya sürüldü. Lauren Schmidt Hissrich'in imzasıyla, 8 bölüm halinde ekrana taşınan "The Witcher" 2020'de Netflix'te izleyici karşısına çıkacak. Dizinin oyuncu kadrosunda Freya Allan, Anya Chalotra, Jodhi May, Mimi Ndiweni, Therica Wilson-Read, Millie Brady, Adam Levy, Björn Hlynur Haraldsson ve MyAnna Buring gibi isimler boy gösterecek.

The Witcher

44. Gölge ve Kemik

Leigh Bardugo imzalı romandan uyarlanan fantastik dizi, “Lights Out”, “Arrival" ve "Bird Box" gibi yapımlardan tanıdığımız Eric Heisserer tarafından ekrana taşınıyor. Yazarın ünlü Grisha evreninde geçen "Shadow and Bone" konu olarak, ikiye bölünmüş bir evrende vahşi yaratıklara komşu olarak yaşayan insanları takip ediyor. İki ülkeyi birleştirebilecek sihirli bir gücün varlığını keşfeden bir asker, kendisini zorlu bir savaşın ortasında buluyor.

Gölge ve Kemik

Umarım dizilerden ilgilinizi çeken olmuştur. Merak ettiğiniz diziler olursa sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın. 

Kaynaklar:
IMBD
Dizibox

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

BlogKişiselGezi

Geleneksel Arap Bayramı 2023 Tekeler/KARPUZLU

05.07.2023 yasinsunmaz 376 0

Karpuzlu Tekeler Mahallesi 2023 Kurban Bayramı'ndaki Geleneksel Arap Bayramı bu sene de coşku ile kutlandı. Aydın'ın Karpuzlu ilçesi Tekeler mahallesinde gelene...

BlogKişiselGezi

ESKİ FOÇA ADALARINI GEZDİM!

21.06.2023 yasinsunmaz 316 0

Herkese merhabalar, yeni bir gezi videosu ile karşınızdayım. Bu videomda Eski Foça'nın güzel adalarına tekneyle turladık. Birbirinden farklı manzaraları, yüzd&...

BlogKişisel

Evde Çalışırken Verimliliği Artırmak İçin 10 İpucu

06.06.2023 yasinsunmaz 280 0

Günümüzde pek çok insan, evden çalışma fırsatına sahip olmanın avantajlarını değerlendiriyor. Ancak evde çalışmak, bazı zorlukları da beraberind...

KampBlogKişiselGezi

2 Gün Doğada Tek Başına Kamp | Solo Bushcraft Camp

13.04.2023 yasinsunmaz 298 0

Herkese merhabalar, yeni bir doğa ve kamp videosu ile karşınızdayım. Bu kampımda doğada tek başıma kaldım. Kamp alanı hazırlama, toplama, ateş alanı hazırlama, meşale yapımı, tripo...

BlogKişiselFilm

AVATAR 2 | Suyun Yolu İnceleme - Spoiler Yok! | Avatar The Way Of Water

18.12.2022 yasinsunmaz 943 0

Yıllardır beklenilen film sonunda geldi. Avatar 2 Suyun Yolu (Avatar The Way Of Water) 16 Aralık itibari ile vizyona girdi. AVATAR 2 | Suyun Yolu İnceleme - Spoiler Yok! YouTu...

Balçova Terapi Ormanı Şelale Kampı | Solo Bushcraft Camp

17.06.2023 yasinsunmaz 345 0

Herkese merhabalar, yeni bir doğa ve kamp videosu ile karşınızdayım. Bu kampımda ıssız ormanda doğada tek başıma kaldım. İzmir'de bulunan Balçova Terapi Ormanı'na il...