Yandex Metrica
Visual Studio Code'da Angular İçin En İyi Eklentiler - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Visual Studio Code'da Angular İçin En İyi Eklentiler

05.07.2023 yasinsunmaz 673 0

Angular, modern web uygulamaları geliştirmek için popüler bir JavaScript çatısıdır. Angular projelerinizde daha verimli çalışmak ve geliştirme sürecinizi kolaylaştırmak için Visual Studio Code (VS Code) gibi bir geliştirme ortamı kullanmanız oldukça önemlidir. Neyse ki, VS Code'un geniş eklenti ekosistemi sayesinde Angular geliştiricilerine yardımcı olabilecek birçok harika eklenti bulunmaktadır. Bu makalede, Visual Studio Code'da Angular için en iyi eklentilere göz atacağız. Angular yazarken bu eklentiler ile hızınıza hız katacak ve daha verimli hale geleceksiniz.

Angular Language Service

Angular Language Service, Angular projelerinizde kod tamamlama, hata ayıklama ve hızlı gezinme gibi özellikler sunan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde Angular bileşenleri, yönergeleri ve hizmetleri gibi özel Angular sembollerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

Angular Language Service

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Angular Snippets

Angular Snippets, sık kullanılan Angular kod kalıplarını hızlı bir şekilde eklemenizi sağlar. Örneğin, bir bileşen oluşturmak için sık sık kullanılan bir kod kalıbını tek bir komutla ekleyebilirsiniz. Bu eklenti, kod yazma sürecinizi hızlandırır ve tekrarlayan işleri azaltır.

Angular Snippets

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Angular Schematics

Angular Schematics, Angular'da kod yazarak oluşturmanız gereken bir çok bileşeni ilgili klasörü seçerek kolayca oluşturmanızı sağlar. Projenizde component, service, guar, pipe, directive, enum ve modul gibi birçok bileşeni istediğiniz ayarlarla ile ekleyebiliyorsunuz. Size bu koduna oldukça hız kazandıracaktır. Mutlaka kullanmalısınız.

Angular Schematics

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

file-icons

Angular dosyalarınız için gelişmiş görsel iconları ile ayırt etmenizi sağlar. Tüm dosyalar kendi uzantıları ile ilgili iconlara sahip olur. Böylece dosyalarınız üzerinde işlem yapmanız bulmanız kolaylaşır.

file-icons

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

JSON to TS

JSON nesnesini TypeScript arayüzlerine dönüştürür. İstediğiniz JSON tipindeki verinizdeki alanları veri tiplerine göre interface halini dönüştürerek size hız kazandırır.

Panodan dönüştürmek için: Shift + Ctrl + Alt + V

JSON to TS

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

GitLens

GitLens, kodunuzun her satırında Git deposunun hikayesini gösteren bir eklentidir. Kim, ne zaman ve neden bir değişiklik yaptığınızı görmek için GitLens'i kullanabilirsiniz. Bu eklenti, ekip çalışması ve kod incelemesi sürecinde büyük bir yardımcıdır.

GitLens

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Peacock

Visual Studio Code çalışma alanınızın rengini istediğiniz gibi değiştirin. Birden fazla VS Code örneğiniz olduğunda, VS Live Share'i kullandığınızda veya VS Code'un Uzak özelliklerini kullandığınızda ve editörünüzü hızlı bir şekilde belirlemek istediğinizde çok işinize yarayacak.

Peacock

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Path Autocomplete

İlgili dosya çağırma sırasında yol tamamlamayı sağlar.

Path Autocomplete

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Auto Close Tag

Visual Studio IDE veya Sublime Text'in yaptığı gibi HTML/XML kapatma etiketini otomatik olarak ekler.

Auto Close Tag

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Auto Rename Tag

Visual Studio IDE'nin yaptığı gibi, eşleştirilmiş HTML/XML etiketini otomatik olarak yeniden adlandırır.

Auto Rename Tag

Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Sonuç: Visual Studio Code, Angular projeleri için mükemmel bir geliştirme ortamıdır ve eklenti ekosistemi, Angular geliştiricilerine daha verimli bir şekilde çalışma imkanı sunar. Bu eklentiler ile Angular projelerinizi daha hızlı ve daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bu eklentiler, kodunuzun kalitesini artırır, hataları azaltır ve geliştirme sürecinizi optimize eder. Visual Studio Code'u Angular projelerinizde kullanırken bu eklentilere göz atmanızı kesinlikle öneririm.

Başka önerdiğiniz eklentiler var ise paylaşmaktan çekinmeyin.

Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Angular "bundle initial exceeded maximum budget" Hatası Çözümü

29.06.2023 yasinsunmaz 340 0

Angular'da aldığım "Error: bundle initial exceeded maximum budget. Budget 1.00 MB was not met by 745.34 kB with a total of 1.73 MB." hatasının çöz&uu...

Angular "exceeded maximum budget" Hatası Çözümü

27.06.2023 yasinsunmaz 339 0

Angular'da aldığım "exceeded maximum budget. Budget 4.00 kB was not met by 10.22 kB with a total of 14.22 kB." hatasının çözümünü bu yazımd...

Angular 13 Validator Kullanımı

14.03.2022 yasinsunmaz 1197 0

Angular'da form uygulamalarımızda verilerin daha düzgün alınması ve gerekli sınırlamalara göre veri girişinin olması oldukça önemlidir. En temel kont...

MIME type ('text/html') is not a supported stylesheet MIME type Hatası Çözümü

27.02.2022 yasinsunmaz 1654 0

Angular'da projenin tasarımını yaparken genel CSS'ler için style.css dosyamı hazırladım. Fakat projeyi çalıştırdığımda CSS kodları sayfada etkin gör...