Yandex Metrica
Arduino Kara Şimşek Uygulaması - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Arduino Kara Şimşek Uygulaması

20.11.2018 yasinsunmaz 5032 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Arduino'da Kara Şimşek Uygulamasından bahsedeceğim. Bu uygulamamız için öncelikle devremizi oluşturacağız sonrasında ise kodlarımızı yazarak uygulamamızı tamamlayacağız. Kod kısmında for kullanımını da görmüş olacaksınız. Kara Şimşek Uygulama videosu için tıklayınız.

Şimdi gelelim uygulamamızı yapmaya...

Gerekli malzemeler

 • Arduino
 • Breadboard
 • Jumper Kablo (7 Adet)
 • Direnç (6 Adet)
 • Led (6 Adet)

Uygulamamız için öncelikle devremizi oluşturuyoruz.

1. Adım: Devremiz için Arduino üzerindeki GND uçtan bir jumper kablo ile breadboard üzerindeki mavi çizginin olduğu kısma bağlantısını yapıyoruz. Böylece mavi çizgili alan olduğu eksi(-) uçlu olacaktır.

Arduion Kara Şimşek Uygulaması 1. Adım

2. Adım: 6 adet jumper kabloyu Arduino üzerindeki 3, 5, 6, 9, 10 ve 11 numaralı dijital pinlere takıyoruz. Jumper kabloların renklerine göre dijital pinlere takılma sırası aşağıdaki gibidir.

 • Gri: 3
 • Mor: 5
 • Mavi: 6
 • Yeşil: 9
 • Sarı: 10
 • Turuncu: 11

Arduion Kara Şimşek Uygulaması 1. Adım

3. Adım: Şimdi sıra ledleri yerleştirmeye... 6 adet ledimizi eksi(-) uçları yani kısa bacakları Arduino üzerinden almış olduğumuz GND'yi mavi çizgili kısma bakacak şekilde takacağız. Tabi direk GND'ye temas etmeyecek çünkü ilerleyen aşamalarda araya direnç koyacağız.

Arduion Kara Şimşek Uygulaması 3. Adım

4. Adım: GND kısım ile ledlerin eksi(-) uçları yani kısa bacaklarının arasına dirençlerimizi yerleştiriyoruz. Her lede bir direnç olacak şekilde takmalıyız.

Arduion Kara Şimşek Uygulaması 4. Adım

5. Adım: Devremizin son aşaması olarak ledlerimizin artı(+) uçlarının yani uzun bacaklarının olduğu kısma Arduino üzerine takmış olduğumuz jumper kablolar ile birleştiriyoruz. Dijital pinlerdeki jumper kabloların renklerinin sırasıyla takarsanız kodlama kısmında zorluk çekmeden uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Arduion Kara Şimşek Uygulaması 5. Adım

Devremiz tamam olduğuna göre kodlamaya geçebiliriz. Kodumuzda şöyle bir yol izleyeceğiz. Ledlerimizi bir dizi olarak tanımlayacağız ve for ile dizi içerisindeki her bir değeri kolaylıkla kullanabileceğiz. Sonrasında ise 2 for döngüsü kullanacağız. İlk döngüde for döngüsünde sağdan sola ledlerimizi sırasıyla yakacağız. İkinci for döngümüzde ise soldan sağa ledlerimizi sırasıyla yakacağız. Böylece sürekli aynı yerden başlayarak yanmayıp en son ledden başlayarak tekrar yanmaya başlayacaktır. Kodların yapısı ve mantığını hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz.

Arduino Kara Şimşek Uygulaması

Kodlar

int ledler[]={3,5,6,9,10,11};
void setup() {
 for(int i=0; i<6; i++){
  pinMode(ledler[i], OUTPUT);
 }
}
void loop() {
 for(int i=0; i<6; i++){
  digitalWrite(ledler[i], HIGH);
  delay(25);
  digitalWrite(ledler[i], LOW);
 }
  for(int j=5; j>-1; j--){
  digitalWrite(ledler[j], HIGH);
  delay(25);
  digitalWrite(ledler[j], LOW);
 }
}

Kodları indirmek için buraya tıklayarak Github hesabımdan ulaşabilirsiniz.

 • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Arduino LCD Ekran Lehimleme

05.11.2018 yasinsunmaz 3423 0

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Arduino'da kullandığımız LCD ekranın lehimlemesinden bahsedeceğim. LCD ekranı lehimledikten sonra ekranı arduino ile rahatlıkla kullanabili...

Bilgisayardaki LED ve SW Kablolarının Takılması

18.06.2018 yasinsunmaz 28755 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda bilgisayar kasası içindeki LED ve SW kablolarının yanlış takılması sonucundan kaynaklanabilen bilgisayarı açamama veya ledleri...

ÜLKE ÇAPINDA 4 ŞUBESİ OLAN BİR ŞİRKET AĞININ KURULMASI: CİSCO PACKET TRACER

13.01.2018 yasinsunmaz 1535 0

ÜLKE ÇAPINDA 4 ŞUBESİ OLAN BİR ŞİRKET AĞININ KURULMASI: CİSCO PACKET TRACER Ülke çapında 4 şubesi olan bir şirketin hem şube içinde hem de şubeler...

Bilgisayar Kasası Toplama

10.07.2017 yasinsunmaz 9591 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda 15 adımda bilgisayar kasası toplama işleminden bahsedeceğim. Bilgisayar Kasası Toplama adlı videoyu izleyerek nasıl yapıldığını ne...