Yandex Metrica
Elon Musk, Görüntüleyebileceğiniz Tweet Sayısına Aylık Sınır Koyabilir! - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Elon Musk, Görüntüleyebileceğiniz Tweet Sayısına Aylık Sınır Koyabilir!

08.11.2022 yasinsunmaz 349 0

Teknik Platformer bülteninden alınan bir rapora göre, Musk ve üst düzey danışmanlarından biri, toplantılarda ücretsiz kullanıcıların görebileceği tweet sayısı konusunda aylık bir sınır olması ile iligili tartıştı.

Musk hala bu fikri düşünüyor, bu da tüm Twitter'ın ödeme duvarının arkasına geçtiğini görebileceğimiz anlamına geliyor. Rapor, mikroblog sitesinin her ay belirli bir süre için herkes için ücretsiz olabileceğini ve bunun ardından bir ödeme duvarının yürürlüğe gireceğini söylüyor. Bu aslında, ödeme yapmayan kullanıcıların yalnızca bir ödeme duvarının arkasında olmadıklarında bu süre zarfında tweetleri görebilecekleri anlamına gelir.

Rapor ayrıca, bu tür değişikliklerin şu anda tartışma aşamasında olduğunu ve Musk'ın fikre yeşil ışık yakması koşuluyla, genel halka sunulmasının biraz zaman alacağını iddia ediyor. Bu arada Twitter'daki geliştiriciler, şu anda insanlara aylık 8 dolarlık bir ücret ödeyerek doğrulanma fırsatı sunan yenilenmiş Mavi Abonelik hizmetini uygulamaya odaklanıyor. Raporlara göre, yeni Mavi Abonelik modeli ABD'de ara seçimler bittikten sonra yürürlüğe girecek.

Musk Twitter'ı devraldıktan sonra, birçok Twitter kullanıcısı artan nefret ve bağnazlığı gerekçe göstererek platformu terk etti. Mikroblog sitesi, Musk'ın yeni sahibi olmasından bu yana yaklaşık 1,3 milyon hesabı askıya aldı. Musk'ın daha önce bir "ifade özgürlüğü mutlakçısı" olduğunu iddia ettiği gibi, birçok kullanıcı bu hareketi eleştirdi. Musk ayrıca şirket çalışanlarının neredeyse yarısını işten çıkardığı için sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı, ancak daha sonra zaten işten çıkarılan çalışanların bir kısmını Twitter'daki rollerine devam etmeleri için ofise geri çağırdı.

Önümüzdeki günlerde şirketin nefret söylemi ile özgür konuşma arasındaki çizgiyi nasıl çizeceği konusunda daha fazla netlik olması gerekiyor. Şirketin, platformda reklam vermeye devam edebilmeleri için reklam verenlerin endişelerini ele aldığını da görebiliriz.

Geçerli Twitter Limitleri

Twitter hesapları için geçerli teknik limitler şunlardır:

  • Direkt Mesajlar (günlük): Sınır, günde 1.000 mesaj gönderimidir.
  • Tweetler: Günde 2.400. Günlük güncelleme limiti yarım saatlik daha düşük limitlere bölünmüştür. Retweetler de Tweet olarak sayılır.
  • Hesap e-postasındaki değişiklikler: Saatte 4.
  • Takip etme (günlük): Teknik takip etme sınırı, günde 400'dür. Bu hesap limitinin yalnızca teknik bir uygulama olduğunu ve agresif takip davranışlarını önleyen ek kurallar bulunduğunu lütfen unutmayın. 
  • Takip etme (hesap sayısına göre): Bir hesabın takip ettiği kullanıcı sayısı 5000 limitine ulaştığında, yeni takip etme istekleri hesaba özel orana göre sınırlanır. 

Bu limitler web, mobil, telefon, API vb. tüm cihazlardaki işlemler için geçerlidir. Tüm üçüncü parti uygulamalardan gelen API istekleri, saatlik API limitine göre takip edilir. Bu durumda, hesaplarıyla birden çok üçüncü parti uygulaması kullananlar API limitine daha çabuk ulaşacaklardır. 

Bu limitler sitenin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde geçici olarak düşürülebilir. Bu gibi durumlarda Twitter durumu sitesinde bir güncelleme yayınlanır.

Limite Ulaştığınızda Ne Olur?

Limitlerden birine ulaştığınızda, hangi limite ulaştığınızı belirten bir hata mesajı alırsınız. Direkt Mesaj, Tweet, hesap e-posta değişikliği ve API isteği limitleri gibi zamana dayalı limitler söz konusu olduğunda, zaman kısıtlaması ortadan kalktıktan sonra işlemi tekrar deneyebilirsiniz.

2400 Tweetlik günlük güncelleme limiti yarım saatlik daha düşük limitlere bölünmüştür. Hesap güncelleme/Tweet limitinize ulaştığınızda, lütfen zaman kısıtlaması ortadan kalktıktan birkaç saat sonra işlemi tekrar deneyin.

Kaynak:

Twitter Limits

Mspoweruser

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Dijital Pazarlama Stratejileri: İşletmenizi İnternette Büyütmenin 5 Yolu

07.06.2023 yasinsunmaz 185 0

Dijital çağda, işletmelerin başarılı olabilmek ve büyüyebilmek için internetin gücünden faydalanması önemlidir. Dijital pazarlama stratejiler...

YouTube ve Website Videolarındaki Yazıları Kopyalama

14.09.2022 yasinsunmaz 14322 0

Öncesinde paylaştığım fakat blog yazımda bahsetmediğim işinize yarayacak çok güzel iki eklentiyi sizinle paylaşmak istiyorum. YouTube veya Udemy gibi platformlarda...

Telefondan Reklamsız Youtube Videosu İzleyin

23.09.2020 yasinsunmaz 1423 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda günlük hayatımızda çok fazla vakit geçirdiğimiz, vazgeçilmez uygulamamız olan YouTube'da reklamsız nasıl video...

Yeni Twitter Güncellemesi

15.06.2017 yasinsunmaz 1398 0

Twitter bu zamana kadar tasarımlar, işlevler ve yapı olarak birçok yenilik yaptı. Her zaman da yenileri gelmekte. Bu sefer de yine bazı yenilikler ile dikkat çekti.&n...

Visual Studio Kullanırken Hızınıza Hız Katacak Kısayollar

06.11.2022 yasinsunmaz 2211 0

Visual Studio kullanırken işlemlerimizi fare ile yapmak ister istemez bir zaman kaybına neden olabiliyor. Hızlı ve efektif kullanabilmek adına Visual Studio'da kullanabileceğiz...

Yazılımcılar İçin Faydalı API'ler

08.09.2022 yasinsunmaz 17208 0

Günümüz teknolojilerinde hemen hemen birçok işlemde API kullanıyoruz. Farklı platformlar veya teknolojilerden kaynaklı olarak API'lere ihtiyaç duya...