Yandex Metrica
Yazılımcılar İçin Faydalı Online Araçlar - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Yazılımcılar İçin Faydalı Online Araçlar

04.06.2022 yasinsunmaz 1695 0

Yazılım alanında çalışıyorsanız bazı durum ve işlemleri kısa zamanda ve pratik bir şekilde yapabilmek için bazı araçlara ihtiyacımız olabiliyor. Ben de sizler için bulduğum, kullandığım ve önerdiğim online araçları bu yazımda listeledim. Hepsini seveceğinizi ve kullanacağınızı düşünüyorum. Bu listeye eklememi düşündüğünüz araçlar var ise benimle paylaşabilirsiniz.

JSON Veri Görselleştirme

JSON verilerinizi ağaç yapısına göre şema şeklinde görebilmenizi sağlayan güzel bir site. JSON veriyi veya JSON dosyayı yükleyerek anlık şemayı görebilirsiniz.

Website: JSONVisio

JSON Viso

Rastgele Veri Üretme

Uygulamanızı test etmek için bazı sahte verilere ihtiyacınız var ve bunun için veri gerekiyor ise bu site tam size göre. Arayüzden veri tiplerini, tablo adını, istediğiniz alanları ve hangi türde veri çıktısı istiyor iseniz onu seçip veri üretebiliyor. Mockaroo, SQL, CSV, JSON, XML ve Excel gibi 11 farklı formatta 1.000 satıra kadar gerçekçi test verisi oluşturmanızı ve indirmenizi sağlar.
Website: Mockaroo

Mockaroo Sahte Veri Üretme

Hızlı SQL Sorguları Yazma ve Deneme

Questdb ile demo kısmında örnek tablo ve veriler üzerinde SQL sorgular deneyebilir ve çalıştırabilirsiniz. Öğrenmek ve pratik yapmak için oldukça kullanışlı. Sizin için farklı örnek sorguları da var.

Website: Questdb

Questdb.io

CSS Oluşturucu Araçları

Web site tasarlarken değişik tasarımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tasarımlarımızı CSS ile yapıyoruz. Fakat bazı durumlarda istediğimiz sonucu alabilmek için oldukça uğraştıran kodlar yazmamız gerekiyor. Bu durumlar için online olarak istediğimiz tasarım kalıplarını sadece bir kaç tıklama ile ulaşabiliyoruz. Gölgeler, kenarlıklar, arka planlar ve gradyanlar gibi bir çok elementi istediğimiz gibi tasarlayabiliyoruz. Farklı CSS oluşturucuları ile işleriniz zamandan tasarruf ederek kolayca yapabileceksiniz.

Sizler için dört farklı CSS Oluşturucu seçtim. Bunları detaylı olarak incelemek isterseniz En İyi CSS Hileleri ve Oluşturucuları adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

Website: CSS matic

Website: EnjoyCSS

Website: CSS Code Generator

Website: CSS Generator Tool

Online Çizim ve Not Alma

Online olarak çizim, not, taslak, görsel ve şema gibi karama yapmaya ihtiyacınız var ise excalidraw sitesini kullanabilirsiniz. Excalidraw çizimleri hafızada tutar, isterseniz başkaları ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca arkadaşınızı çağırarak beraber çizim yapabilir ve çizimleri görsel olarak indirebilirsiniz.

Website: Excalidraw

Excalidraw

Metin, Kod ve Farklı Türlerde Karşılaştırma Yapma

İki kod parçanızı ya da herhangi bir metni her iki tarafa yapıştırıp karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Bunun için diffchecker sitesini kullanabilirsiniz. Metin karşılaştırmanın yanında fotoğraf, pdf, excel ve klasör gibi farklı karşılaştırmalar da yapabiliyorsunuz. Diğerlerini henüz test etmedim. Test eden olursa paylaşabilir.

Website: Diffchecker

Diffchecker

Kullanıcı IP ve Cihaz Bilgilerini Bulma

Kullanıcının tarayıcı, işletim sistemi, cihaz bilgileri ve diğer bilgileri algılayan hızlı bir API. Ortalama 15ms yanıt süresi var. Apicagent'i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Website: Apicagent

Apicagent

Firebase Veritabanı Alternatifleri

Firebase online olarak en çok kullanılan veri tabanları arasında. Buna ek olarak iki tane de farklı online veri tabanı strapi ve supabase'dir. İnceleyip kullanabilirsiniz.
Website: Strapi
Website: Supabase

Git Komutu Bulucu

Git komutlarını unutabiliyor veya doğru yazmakta zorluk çekebiliyoruz. Bunun için de online olarak ne yapmak istediğinizi yazıp size yazmanız gereken kodu gösteren bir site var. İlginizi çekebilir diye düşünüyorum.

Website: Gitexplorer

Git Explorer

Videodaki Yazıları Seçip Kopyalama

Selectext ile ekrandaki herhangi bir metni doğrudan videolardan kopyalayın. El yazısı, kod ve bağlantılar dahil olmak üzere herhangi bir metni kopyalayabilirsiniz. Youtube, Udemy, Coursera, Skillshare dahil olmak üzere tüm video sitelerinde ve ayrıca Üniversite ders kayıtlarında çalışır.

Website: Selectext - Copy text from videos!

Selectext - Copy text from videos!

Youtube'da yazılım üzerine bir video izlerken kodu bakıp yazmak oldukça zahmetli ve zaman alan bir işlem. Bunun içinde Google Chrome ektentisi olan Blackbox - Select. Copy. Paste & Search size çok büyük kolaylık sağlıyor. Videoyu durdurup istediğiniz alanı seçip oradaki yazıları kopyalamanızı sağlıyor.

Website: Blackbox - Select. Copy. Paste & Search

Blackbox - Select. Copy. Paste & Search

JSON İşlemleri ve SCSS-CSS Dönüştürücü

JSON ile ilgili bir çok işlem yanında SCSS'i CSS'e dönüştürme gibi özelliği mevcut. Bunu da paylaşmak istedim.

Website: Jsonformatter

SCSS to CSS

Resim Sıkıştırma

Akıllı WebP, PNG ve JPEG formatlarında resimlerinizi sıkıştırmak için tercih edilebilecek bir site. Görüntüdeki renk sayısını seçici olarak azaltarak resmin boyutunu küçültür. Etkisi neredeyse görünmezdir ancak dosya boyutunda çok büyük bir fark yaratır!

Website: Tinypng

Tinypng

Resim Düzenleme

Fotoğraflarınızı tarayıcı üzerinden bir çok özellik ile beraber üyelik gerektirmeden düzenleme yapabilirsiniz. Oldukça güzel ve profesyonelce hazırlanmış şablonları kullanarak güzel tasarımlar çıkarabilirsiniz. Kesinlikle incelemelisiniz.

Website: Pixlr

Pixlr

Tasarım ve Prototip Hazırlama

Uygulamalarımızı tasarlarken çeşitli araçlar kullanmamız gerekebiliyor. Tasarım için Photoshop gibi programlar yerine kullanışlı ve web tabanlı olması açısında Figma'yı önerebilirim. Figma ile kolay tasarımlar, prototipler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda tasarımınızı ekip üyeleri ile paylaşabiliyorsunuz. En güzel özelliklerinden biri de tasarladığınız ekranı CSS, iOS, Android fark etmeden dışarı aktarabiliyorsunuz. Sonrasında zaten uygulamanıza hızlıca entegre edebiliyorsunuz.

Website: Figma

Figma

Şimdilik sizler için önerebileceğim online araçlar bu kadar. Yeni bulduğum araçlar olduğunda listeye ekleyerek güncelleyeceğim. Sizin de bu listede kesin olması gerektiğini düşündüğünüz bir araç var iste bana belirtmekten çekinmeyin.

Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

Kaynak

Jsonvisio: Aykut Saraç

https://www.yasinsunmaz.com/en-iyi-css-hileleri-ve-olusturuculari.html

 

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Dijital Pazarlama Stratejileri: İşletmenizi İnternette Büyütmenin 5 Yolu

07.06.2023 yasinsunmaz 185 0

Dijital çağda, işletmelerin başarılı olabilmek ve büyüyebilmek için internetin gücünden faydalanması önemlidir. Dijital pazarlama stratejiler...

Elon Musk, Görüntüleyebileceğiniz Tweet Sayısına Aylık Sınır Koyabilir!

08.11.2022 yasinsunmaz 349 0

Teknik Platformer bülteninden alınan bir rapora göre, Musk ve üst düzey danışmanlarından biri, toplantılarda ücretsiz kullanıcıların görebileceği twee...

Visual Studio Kullanırken Hızınıza Hız Katacak Kısayollar

06.11.2022 yasinsunmaz 2212 0

Visual Studio kullanırken işlemlerimizi fare ile yapmak ister istemez bir zaman kaybına neden olabiliyor. Hızlı ve efektif kullanabilmek adına Visual Studio'da kullanabileceğiz...

YouTube ve Website Videolarındaki Yazıları Kopyalama

14.09.2022 yasinsunmaz 14322 0

Öncesinde paylaştığım fakat blog yazımda bahsetmediğim işinize yarayacak çok güzel iki eklentiyi sizinle paylaşmak istiyorum. YouTube veya Udemy gibi platformlarda...

Yazılımcılar İçin Faydalı API'ler

08.09.2022 yasinsunmaz 17208 0

Günümüz teknolojilerinde hemen hemen birçok işlemde API kullanıyoruz. Farklı platformlar veya teknolojilerden kaynaklı olarak API'lere ihtiyaç duya...

SOLID Yazılım Prensipleri

26.11.2022 yasinsunmaz 834 0

SOLID prensipleri yazılım geliştirmede başlarda anlayıp uygulaması zor olsa da buna uyarak kod geliştirmenin faydasını zamanla görebilirsiniz. Yazdığınız kodlarda sonradan yap...

Geliştiriciler İçin En İyi 13 Online JSON Araçları

19.06.2022 yasinsunmaz 1123 0

Geliştiriciler için JSON veri tepi sıkça kullanılmakta. Durum böyle olunca zaman zaman hem görsel hem de daha düzgün görünmesi iç...