Yandex Metrica
Firebase Bulut Veritabanı Oluşturma - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Firebase Bulut Veritabanı Oluşturma

26.02.2022 yasinsunmaz 2328 0

Angular kullanırken Firebase'i merak ettim. Sonrasından Firebase ile bulut bir veri tabanı oluşturup Angular ile kayıt işlemleri yapmaya karar verdim. Ama öncesinde Firebase bulut veritabanı hizmeti üzerinden bir veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Bu yazımda sonraki Firebase ve Angular işlemleri için ön hazırlık diyebiliriz. Bu yazımda Firebase üzerinden bir proje nasıl oluşturulur? Oluşturmuş olduğumuz projeye nasıl veritabanı ekleriz? Gibi sorularımıza adım adım cevap bulacağız.

1. Adım Firebase'e kayıt olma

Firebase'e kayıt olmak için google hesabınızın olması yeterli. Google hesabınız ile bağlanıp oturum açabiliyorsunuz. Oturum açmak için https://firebase.google.com adresine gitmelisiniz.

2. Adım proje oluşturma

Siteye girdikten sonra öncelikle oluşturacağımız veritabanı için bir proje oluşturmamız gerekiyor. Add project diyerek 3 adımlı proje ekleme adımına başlıyoruz. Ben örnek olarak Products adında bir proje adı belirledim.

Firebase Veritabanı Oluşturma

3. Adım Google Analytics istiyor musunuz?

Projenizde Google Analytics test aracını kullanmak istiyor musunuz? İstemiyorsanız Enable seçeneğine tıklayıp pasife alın. Ben bu örnek için ihtiyaç duymuyorum. Kararınızı verdikten sonra Continue diyerek işleme devam ediyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

4. Adım proje oluşuyor

Bu adımda projenin oluşması için biraz beklemeliyiz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

5. Adım proje oluştu

Biraz bekledikten sonra projenin hazır olduğunu görebiliriz. Artık veritabanı için işlemlere geçmeye hazırız. Tabi öncelikle Continue diyerek devam edelim.

Firebase Veritabanı Oluşturma

6. Adım api bilgisini alma

Tekrar anasayfamıza döndüğümüzde sol üstte projemizin adınızı görebiliriz. Hemen aşağıda ise bu projeyi kullanabilmek için api bilgilerini alabileceğimiz kısım var. Burada sağdaki Web butonuna tıklıyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

7. Adım web uygulaması oluşturma

API bilgisi için bu projemiz için web uygulaması için bilgileri giriyoruz. Uygulamamıza bir isim veriyoruz. Sonrasında Register app diyerek devam ediyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

8. Adım API bilgilerini alma ve kullanma

Görmüş olduğunuz gibi API'mize ait bilgileri görebiliyoruz. Bizim için önemli olan kısım firebaseConfig içindeki bilgiler. Bu bilgiler ile angular projemizi firebase ile ilişkilendirebiliriz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

9. Adım veritabanı için bulut alanı oluşturma

Bilgilerimizi bir yere kaydedebilir ya da ihtiyacımız olduğunda kullanabiliriz. Fakat henüz işimiz bitmedi. Bizim bu projemize veritabanı eklememiz gerekiyor. Veritabanı ekledikten sonra angular aracılığıyla verileri ekleyebilir ve diğer işlemlerimizi yapabiliriz. Veritabanı oluşturmak için sağda yer alan Cloud Firestore alanına tıklıyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

10. Adım veritabanı oluşturma

Cloud Firestore alanında geldikten sonra Create database butonuna tıklıyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

11. Adım veritabanı güvenlik seçimi

Bu adımda dikkat etmemiz gereken veritabanı güvenlik seçimi nasıl olacak? Yani veritabanı herkese açık mı olacak yoksa her şeye kapalı size özel bir veri tabanı mı olacak? İlk seçenek olan Start in production mode veritabanı size özel başkaları ile paylaşılmayan bir veritabanı güvenlik seçimidir. Diğer seçenek ise Start in test mode bu 30 gün boyunca herkes açık olan bir veritabanı güvenlik seçimidir. Kısaca ilk seçenek sizin yapacak olduğunuz proje özel ve başkaları ile paylaşılması uygun değil. İkinci seçenek ise ilk defa kullanıyor ve denemek için veritabanı oluşturuyorsanız mantıklı bir seçenek olacaktır. Ben deneme yapacağımız için test modunu seçtim. Sorasında Next diyerek devam ediyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

12. Adım veritabanının tutulacağı yerin seçimi

Veritabanını nerede tutmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Varsayılan olarak gelen nam5(us-central) bulut veritabanını seçtim. Seçtikten sonra Enable diyerek devam ediyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

13. Adım veritabanı hazır

Artık veritabanımız oluştu ve kullanıma hazır. Bundan sonraki işlemler web ara yüzünden tablo ve veri eklemek nasıl oluyor onu göstereceğim. Tablomuzun adı için Collection alanını dolduruyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Bu aşamayı angular tarafından kullanarak ta verilerimizi ekleyebiliyoruz. Bu tablo ve verilerin eklenmesi ile ilgili yazının sonunda genel mantığını anlatacağım.

Firebase Veritabanı Oluşturma

14. Adım tablo alanlarını ekleme ve tabloya ait veri ekleme

Product collectionumuz yani tablomuz oluştu. Şimdi bu tablomuza ekleyeceğimiz veri için 1 numaralı yerdeki Document ID değeri vermemiz gerekiyor. Bunu primary key gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında 2 numaralı yerdeki gibi tablonun alanını, veri tipini ve değerini giriyoruz.3 numaralı alandan yeni alanlar ekleyebiliyorsunuz. Tablomuz ile ilgili değişiklikleri tamamladıktan sonra 4 numaradaki Save butonuna tıklayarak ilk tablomuza ait kaydımızı oluşturuyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

15. Adım eklenen veriyi inceleme

Sırasıyla baktığımızda product adında bir collection, bu collectiona ait 1 numaralı document ve bu documente ait verimizi görebiliyoruz.

Firebase Veritabanı Oluşturma

Son

Firebasedeki veritabanı mantığı aslında normal bildiğimiz şekilde sadece isimlendirme ve biraz da yapı olarak değişik gelebiliyor. Bu durumu açıklamak gerekirse collection bizim tablomuz, document bu tablodaki primary key olan benzersiz değerimiz ve bu documente ait verimiz var. Birbirleri ilişkili olarak çalışıyor. Siz angular üzerinden collection adı tanımladığınızda ve interfacede tanımladığınız alanlar ile birlikte otomatik olarak firebase veritabanına ekliyor. Sizin bu işlemleri arayüzden yapmanız gerekmiyor. Örneğin angularda kategori için bir tablo yani collection oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için sadece collection adını belirtmeniz ve bu collection için kullanılacak alanlar için de interfacenizi çağırıyorsunuz. Aynı zamanda da verilerinizi de çağırdığınızda siz butonu bastığınızda hem collection hem document değeri hem de verileri otomatik olarak oluşturuyor. Tabi bunun uygulamasını sonraki yazılarımda yapacağım.

Umarım yararlı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Visual Studio Code'da Angular İçin En İyi Eklentiler

05.07.2023 yasinsunmaz 615 0

Angular, modern web uygulamaları geliştirmek için popüler bir JavaScript çatısıdır. Angular projelerinizde daha verimli çalışmak ve geliştirme süreci...

Angular "bundle initial exceeded maximum budget" Hatası Çözümü

29.06.2023 yasinsunmaz 282 0

Angular'da aldığım "Error: bundle initial exceeded maximum budget. Budget 1.00 MB was not met by 745.34 kB with a total of 1.73 MB." hatasının çöz&uu...

Angular "exceeded maximum budget" Hatası Çözümü

27.06.2023 yasinsunmaz 329 0

Angular'da aldığım "exceeded maximum budget. Budget 4.00 kB was not met by 10.22 kB with a total of 14.22 kB." hatasının çözümünü bu yazımd...

Angular 13 Validator Kullanımı

14.03.2022 yasinsunmaz 1180 0

Angular'da form uygulamalarımızda verilerin daha düzgün alınması ve gerekli sınırlamalara göre veri girişinin olması oldukça önemlidir. En temel kont...

MIME type ('text/html') is not a supported stylesheet MIME type Hatası Çözümü

27.02.2022 yasinsunmaz 1592 0

Angular'da projenin tasarımını yaparken genel CSS'ler için style.css dosyamı hazırladım. Fakat projeyi çalıştırdığımda CSS kodları sayfada etkin gör...

SQL Fonksiyonları: Veritabanlarında Güçlü ve Esnek İşlemler

09.06.2023 yasinsunmaz 300 0

SQL (Structured Query Language), veritabanı yönetim sistemlerinde verileri yönetmek, sorgulamak ve işlemek için yaygın olarak kullanılan bir dildir. SQL fonksiyonl...

SQL'e Dair Her Şey OneSQL'de, Ne Ararsanız Bulabileceksiniz

03.06.2023 yasinsunmaz 252 0

Veri tabanı yöneticilerinin yanında zaman zaman yazılımcıların da SQL'i aktif olarak kullanması gerekebiliyor. SQL'i belli başlı şekillder kullanıp işlemlerimizi ...

SQL Server Offset Fetch Kullanımı

06.03.2023 yasinsunmaz 637 0

Merhabalar uzun zamandır yazı yazamadım. Ülke olarak zor zamanlar geçirmekteyiz. Herkese çok geçmiş olsun diyerek kısa bir yazı ile tekrar buradayım. SQL ...

SQL Server Sequence Kullanımı

14.01.2023 yasinsunmaz 1241 0

Veritabanında yeni keşfettiğim Sequence özelliğini sizlerle paylaşmak isterim. Squence genel olarak belirli değerler arasında numeric ve sıralı sayılar üretir. ...

SQL Server OUTPUT Kullanımı Silinen Kaydın Bilgilerini Geriye Döndürme

11.01.2023 yasinsunmaz 368 0

Bu yazımda SQL Server'da OUTPUT ile DELETED komutunun yapısını inceleyeceğiz. Kayıtlar üzerinde yapılan silme işlemlerinde, kaydın bilgilerin...