Yandex Metrica
Kıbrıs Köyü Kanyonu Kampı - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kampı

18.04.2019 yasinsunmaz 4367 0

Kıbrıs Köyü Kanyonu'nda 06-07 Nisan tarihlerinden kampımızı gerçekleştirdik. Kamp yerimize ilk defa gidecek olmamızdan dolayı yer bulma ve ortamın uygun olması gibi bazı durumlardan dolayı şüphelerimiz vardı. Ama biz her ihtimale karşı yiyeceklerimizi ve ekipmanlarımızı aldık. Eşyaları götürmeden keşif yürüyüşü yaparak kamp alanı aramaya başladık. Kanyon dar ve engebeli olduğu için alan bulmak zordu ama sonunda şelale yakınında bir yer bulduk. Kampımızı oraya kurmaya karar verdikten sonra eşyaları almak için tekrar girişe doğru yola çıktık.

Kıbrıs Köyü Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Ulaşım oldukça kolay. 355 ve 361 numaralı EGO'lar ile ulaşımı sağlayabilmektesiniz. Ulus, Kızılay ve Dikimevi gibi önemli noktalardan otobüs geçmektedir. Son durakta indikten sonra kanyona doğru yola alabilirsiniz. Köyün çıkışına vardığınızda solda bir demir kapı ve hemen sap tarafında bir köprü bulunmaktadır. Soldaki demir kapıdan geçerek toprak yoldan devam etmelisiniz. Yol bittikten sonra patika yola devam etmelisiniz. Vadi boyunca yürüyünce şelaleye varabilirsiniz.

Şelalenin olduğu yere vardığınızda kamp için uygun alan bulabilirsiniz. Şelaleye varmadan da başka kamp yerleri bulunmakta. Kalabalık bir grubunuz var ise şelalenin olduğu yer yeterli olmayabilir. O yüzden şelaleye varmadan sağ tarafta belli aralıklarda kamp yapabileceğiniz yerler bulunmakta. Şelalenin ora oldukça güzel ve suyun sesiyle güzel bir ortam oluşuyor. Gece uyurken su sesi rahatsızlık verebilir. O yüzden sesten rahatsız oluyorsanız buraya kamp yapmanızı önermem.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Şelale

Kamp alanımıza ulaştıktan sonra eşyalarımızı yerleştirdikten sonra karnımızı doyurmak için menemen yapmaya başladık. Bir yandan da çayımızı demledik. Kahvaltımızı hazırladıktan sonra orada bulduğumuz masayı şelale önündeki düzlüğü koyup su içinde kahvaltımızı yapmaya karar verdik. Su çok soğuk olduğu için ayaklarımız altına taş koyduk :)

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kampı Menemen Yapımı

Kahvaltımızı yaptık bulaşıklarımızı yıkadık. Ardından kendimizi sohbet muhabbet ve dinlenmeye bıraktık. Elimizde iki sandalye vardı şansımız vardı ki orada sandalye bulduk. Yoksa suyun içinde kahvaltı yapamazdık :)

Akarsu İçinde Kahvaltı

Küçük bir öneride bulunmak gerekirse imkânınız var ise terlik getirebilirsiniz. Ayaklarınız acıması ve soğuk açısından faydası olur. Orman ve suyun içinde huzuru yaşayabilirsiniz. Hafta sonu kaçamağı olarak gelip bir gecelik kamp yapabilirsiniz. Bunun dışında günü birlik gelip gidenler de oluyor. Biraz olsun doğayla iç içer olmak insan iyi gelmekte.

Akarsu İçinde  Yasin Sunmaz

Kahvaltıdan sonra masamızı toplayıp yavaştan gezimize başladık. Dere kenarlarını keşfederek güzel pozlar yakalamaya çalıştık.

Akarsu Ağaç Üzerinde Yasin Sunmaz

Şelale ilerisine doğru yürüyüşe devam ettik. Kanyonun her yerinden farklı güzellikler bulunmakta. O yüzden gittiğinizde olabildiğince gezmeye çalışın :)

Akarsu Kenarı Yasin Sunmaz

Yürüyüşümüz sırasında taşın içindeki çiçeğe gözüm çarptı. Bu güzel görüntülere çokça şahit olabiliyorsunuz.

Taş İçinde Çiçek

Kıbrıs Köyü Kanyonu içinde gezerken gördüğüm bu güzel yerde ölü taklidi yaptım  :) Bu akımı zaman zaman yapıyorum. Belki ileride bu akımla ilgili güzel şeyler ortaya çıkar.

Taş Üzerinde Ölü Yasin Sunmaz

Kanyon boyunca ilerken sol tarafta bir mağara gördük. Dikkatimizi çekince yukarıya doğru çıkmaya başladık. Dağlar biraz dik olduğu için çıkması biraz güçlük olabiliyor. Mağaraya ulaştığımızda içine girip incelemeye başladık. Ama mağara beklediğimizden küçük çıktı. Yağmur vs. olması durumunda saklanmak için güzel bir yer olabilir.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Mağara

Mağara gezimizden sonra daha da ileriye doğru yürüyüşe devam ettik. Sonradan öğrendik ki çok fazla ileri gitmenin sakıncalıymış. İleride maden olduğu için taş kopma gibi olaylar olma ihtimalinden dolayı tehlikeli olabiliyormuş. Tabi biz bu bilgiyi bilmeden baya ilerlemiştik. Siz yine de dikkatli olun. Tabi buralarda da güzel yerler var.

Akarsu Manzarası

Döndükten sonra yorgunluk çayımızı demleyip bir güzel içtik :) Kampta en sevdiğim şeylerden biri de çay içmektir. Benim gibi çay içmeyi seviyorsanız suyu çok bulundurmanızı öneririm. Bizim suyumuzun yetmeyeceğini anladığımız için ikindiye doğru arkadaşlar çeşmeden su alıp geldiler. Diğer gün öğlen suyumuz tamamen bitmiş olup anca yetmişti.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ateşte Çay Demleme

Çayımızdan sonra çocukluğumda su bulduğumda hep bir değirmen yaparım. Böyle bir yerde değirmeden yapmadan olmazdı diye düşünüp değirmeyen yapmaya koyuldum. Söğüt ağacından kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Burada ek olarak sert plastik olsa uçlarına takacaktım ama olmadığı için bu şekilde yaptım. Uçlarına küçük kare plastikler taktığınızda dönmesi daha hızlı olacaktır. Değirmenden sonra yanımıza kanyonu gezmeye gelen kişiler oldu. Gelenler değirmen yanında fotoğraf çekildiler. Bu benim hoşuma gitti. İnsanların el emeği şeylere değer vermeleri oldukça güzel. Değirmeni de çalıştırdıktan sonra yavaştan akşam hazırlığına başladık.

Şelale Önünde Değirmen

Hava kararmadan acıktığımız için balık yapmaya başladık. Balıklar pişmekte iken yine sohbet ve muhabbet ile beklemeye başladık.

Akşam Yemeği Beklerken

Her kampımızın vazgeçilmezi olan tavuk sote yemeğimiz. Odun ateşinde tavuk sote ya da tantuni tarzında yemek yaptık. Tavuğu balıktan hemen sonra yemedik tabi :) Akşam biraz acıkmaya başlayınca tavuğumuzu yapıp yedik. Ardından akşam çayımızı demledik. Yıldızlar, orman, su ve hafif bir rüzgârın eşliğinde gecemizi geçirdik.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kampı Tavuk Yemeği

İkindi akşam ki kamp ateşimiz için odun topladık. Akşamı rahat geçirmek istiyorsanız odununuzu bolca toplamanızı öneririm. Gece odun toplamak zorunda kalmayın. Ateşimiz başında hoş sohbetler eşliğinde bir kamp gecesini de tamamlamış olduk. Sonrasında yatmak için çadırlarımıza geçip uykuya daldık.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Ateşi

Sabah kuşların ve suyun sesiyle uyanmanın verdiği bir mutluluk ile güne başlamak güzel oldu. Biraz daha odun topladıktan sonra kahvaltı hazırlığına başladık. Menemenimizi yapıp çayımızı içtik. Eşyalarımızı toplayıp öğlen yola çıktık. Güzel bir kampın sonunda gelmiş olduk. İlk kez gelip burada kamp yapabildiğimiz için hepimiz mutluyduk. Tatlı bir yorgunluk ile tekrar dönüşümüze başladık.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz için iletişim formundan ya da sosyal hesaplardan bana ulaşabilirsiniz. Güzel kamplarda görüşmek üzere, iyi eğlenceler :)

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

KampBlogKişisel

Fethiye Çalış Plajı Kamp Alanı Hakkında

31.08.2020 yasinsunmaz 104 0

Yaz tatili için gittiğim Fethiye'de farklı yerlerde konaklama şansım oldu. Çalış Plajı'nda yaptığım kamp yeri ile ilgili bilgileri sizlerle de paylaşmak isted...

5. Yıl Ortak Kamp

12.11.2019 yasinsunmaz 835 0

İzci olarak gittiğim 2. kampımdan hepinize selamlar :) Gazi Üniversitesi İzci Grubu ile 27-29 Eylül 2019 5. Yıl Ortak Kamp'ımızı tamamladık. Bu kamptan...

Pürenli Yaylası Mayıs 2019 Yan Kamp

20.05.2019 yasinsunmaz 848 0

İzci olarak gittiğim ilk kampımdan hepinize selamlar :) Gazi Üniversitesi İzci Grubu ile 3-5 Mayıs 2019 Yan Kampımızı tamamladık. Perşembe gece Gazi Üniversite's...

KampBlogKişisel

Çamkoru Sonbahar Kampı

25.01.2019 yasinsunmaz 2369 0

Merhaba arkadaşlar geçtiğim yılda sonbahar mevsiminde yapmış olduğumuz Çamkoru Sonbahar Kampında yaşadıklarımı sizlere anlatacağım. Çamkoru Tabiat Parkı, &Cced...

Ahşap Yakma Yunus Modeli Yapımı

05.08.2019 yasinsunmaz 460 0

Merhaba arkadaşlar ahşap yakma ile yunus balığı modelinin yapımını sizlere bu yazımda anlatacağım. Ahşap yakma için ben havya kullanıyorum fakat kendine özel aleti...

Ahşap Yakma Kuş Modeli Yapımı

04.08.2019 yasinsunmaz 738 0

Merhaba arkadaşlar yeni hobilerimin arasında olan ahşap yakma ile kuş modelinin yapımını sizlere bu yazımda anlatacağım. Ahşap yakma için ben havya kullanıyorum fakat kendin...

DiziBlogKişisel

İzlediğim ve İzlemekte Olduğum Yabancı Diziler

24.07.2019 yasinsunmaz 1043 0

Filmleri çok sevmeme rağmen yabancı dizilere karşı da ilgim bir hayli arttı. Benim dizi izleme alışkanlığım daha çok üniversite yıllarında oldu. Lisede daha &cce...