Yandex Metrica
Geliştiriciler İçin En İyi 13 Online JSON Araçları - Yasin Sunmaz

Yasin Sunmaz

Kodladıkça değişen bir dünya...

Geliştiriciler İçin En İyi 13 Online JSON Araçları

19.06.2022 yasinsunmaz 1123 0

Geliştiriciler için JSON veri tepi sıkça kullanılmakta. Durum böyle olunca zaman zaman hem görsel hem de daha düzgün görünmesi için farklı araçlara ihtiyacımız olabiliyor. Ben de sizler için bulduğum, kullandığım ve önerdiğim online araçları bu yazımda listeledim. Hepsini seveceğinizi ve kullanacağınızı düşünüyorum. Bu listeye eklememi düşündüğünüz araçlar var ise benimle paylaşabilirsiniz.

JSONFormatter

JSON verilerinizi formatını düzenler, daha güzel görünmesini sağlar. JSON verinizin doğruluğunu kontrol eder. İsterseniz JSON veriyi küçültebilir. Dilerseniz JSON verinizi XML, YAML, CSV gibi farklı formatlarda dönüştürebilir.

https://jsonformatter.org/

JSONLint

JSONLint, JSON için bir doğrulayıcı ve yeniden biçimlendiricidir. JSON veriyi kopyalayıp yapıştırdıktan sonra dağınık JSON kodumuzu doğrulamasını sağlayabiliriz.

https://jsonlint.com/

Quicktype

Quicktype, JSON'u 20 farklı programlama dillerinden herhangi birinde sınıflara/yapılara dönüştürmeye yardımcı olan harika çevrimiçi bir araçtır. DisplayName alanlarını bile kendi oluşturmaktadır.

https://app.quicktype.io/

NOT: Visual Studio da bu özelliği kendi içinde bulunduruyor. JSON veriyi kopyaladıktan sonra bulunduğunuz sınıf dosyası içerisinde iken Edit>Paste Special>Paste JSON As Classes yolunu takip ederek sınıfınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

JSON2CSharp

JSON2CSharp ile JSON'u C# veya Java sınıflarına dönüştürmeye yardımcı olan çevrimiçi araçtır. Bunun yanında XML>C# ve Java'ya, JSON>Pyhton veya Sass>Css gibi farklı dönüştürmeler yapabiliyor.

https://json2csharp.com/

JSONCompare

JSONCompare, JSON kodunu doğrudan girmemize ve doğrulamamıza yarayan bir JSON aracıdır. Birden çok toplu JSON dosyasını aynı anda yükleyebilir ve doğrulayabiliriz. Ayrıca iki JSON nesnesini de karşılaştırabilir ve birleştirebilirsiniz.

https://jsoncompare.com/#!/simple/

onlineJSONtools

onlineJSONtools, JSON veri yapılarıyla çalışmak için kullanışlı JSON yardımcı programlarının bir koleksiyonudur. Tüm JSON yardımcı programları ücretsiz ve kullanımı kolaydır. 23 farklı JSON ile ilgili işlemleri yapabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Mutlaka biri sizin için yardımcı olacaktır.

https://onlinejsontools.com/

JSONeditoronline

JSONeditoronline, JSON belgelerini düzenlemek, görüntülemek, farklılaştırmak ve formatı dönüştürmek için kullanılan bir araçtır. JSON verinizi ağaç tabanlı yapının bir görünümünü sağlar. Örnek olarak renk verisi varsa bunu renk paletinden değiştirmenize veya bool bir değeri checbox'a tıklayarak değiştirebilirsiniz. Ara yüz ile veriler değiştirmeniz oldukça kolaydır.

https://jsoneditoronline.org/#left=local.vefojo

Csvjson

Csvjson, popüler veri biçimlerini hızla ihtiyacınız olan biçime dönüştürmenize yardımcı olur. Yapıştırılan ve dönüştürülen veriler bilgisayarınızda yerel olarak kalır. CSV'den JSON'a JSON'dan CSV'ye JSON güzelleştirici, JSON doğrulayıcı, SQL'den JSON'a gibi farklı formatlar bulunmaktadır.

https://csvjson.com/

Numidian JSON

Numidian JSON, JSON verilerimizi tablo biçiminde görüntüleme özelliğini sağlar. Tabloyu yeni sütunlar ekleyerek düzenleyebilir ve ardından onu JSON veya SQL ya da CSV dosyasına aktarabiliriz. Numidian JSON ayrıca CSV veya JSON dosyamızı SQL, JSON, SQLite, MYSQL, Postgres'e dönüştürmek için özellikler sağlar. Sizin için SQL'deki tabloyu oluşturmanız için gerekli kodlamayı da yapar.

https://konbert.com/convert

CodeBeautify

Bu araç bize JSON'u okuyabilmemiz için biçimlendirmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlar. Sadece bir JSON dosyası yüklememiz veya yapıştırmamız gerekiyor ve bu bize, genişletip daraltabileceğimiz verilerimizin bir ağacını verir. Ayrıca nesnemizde veriler resim URL'i varsa resim ön izlemesini görüntüler.

https://codebeautify.org/jsonviewer

CleanCss

JSON'u XML, TSV, HTML veya CSV'ye dönüştürmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Ama CleanCss bunun ile kalmıyor CSV, JSON, XML formatlarını, sayı dönüştürmeleri ve sayı dönüştürmeleri gibi birçok işlemi yapabiliyor. Birçok dil için formatlar ve yazı tipleri bulunduruyor. Anlayacağınız ne ararsanız var bu sitede.

https://www.cleancss.com/json-beautify/

JSONmate

JSON verilerini güzel veya sıkıştırılmış olarak dönüştürebiliyor. Ama JSON verinize istediğiniz alanları kolaylıkla ekleyebiliyor ve yönetebiliyorsunuz.

https://www.jsonmate.com/

JSON Visio

JSON verilerinizi ağaç yapısına göre şema şeklinde görebilmenizi sağlayan güzel bir site. JSON veriyi veya JSON dosyayı yükleyerek anlık şemayı görebilirsiniz.

https://jsonvisio.com/editor

Ayrıca yazılımcıların kullanabileceği en iyi araçları Yazılımcılar İçin Faydalı Online Araçlar adlı yazımda listeledim. İncelemenizi tavsiye ederim.

Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

Kaynak

Jsonvisio: Aykut Saraç

https://geekflare.com/json-online-tools/

www.yasinsunmaz.com/en-iyi-online-araclar-yazilimcilar-icin.html

  • Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Dijital Pazarlama Stratejileri: İşletmenizi İnternette Büyütmenin 5 Yolu

07.06.2023 yasinsunmaz 185 0

Dijital çağda, işletmelerin başarılı olabilmek ve büyüyebilmek için internetin gücünden faydalanması önemlidir. Dijital pazarlama stratejiler...

Elon Musk, Görüntüleyebileceğiniz Tweet Sayısına Aylık Sınır Koyabilir!

08.11.2022 yasinsunmaz 348 0

Teknik Platformer bülteninden alınan bir rapora göre, Musk ve üst düzey danışmanlarından biri, toplantılarda ücretsiz kullanıcıların görebileceği twee...

Visual Studio Kullanırken Hızınıza Hız Katacak Kısayollar

06.11.2022 yasinsunmaz 2211 0

Visual Studio kullanırken işlemlerimizi fare ile yapmak ister istemez bir zaman kaybına neden olabiliyor. Hızlı ve efektif kullanabilmek adına Visual Studio'da kullanabileceğiz...

YouTube ve Website Videolarındaki Yazıları Kopyalama

14.09.2022 yasinsunmaz 14321 0

Öncesinde paylaştığım fakat blog yazımda bahsetmediğim işinize yarayacak çok güzel iki eklentiyi sizinle paylaşmak istiyorum. YouTube veya Udemy gibi platformlarda...

Yazılımcılar İçin Faydalı API'ler

08.09.2022 yasinsunmaz 17208 0

Günümüz teknolojilerinde hemen hemen birçok işlemde API kullanıyoruz. Farklı platformlar veya teknolojilerden kaynaklı olarak API'lere ihtiyaç duya...

SOLID Yazılım Prensipleri

26.11.2022 yasinsunmaz 833 0

SOLID prensipleri yazılım geliştirmede başlarda anlayıp uygulaması zor olsa da buna uyarak kod geliştirmenin faydasını zamanla görebilirsiniz. Yazdığınız kodlarda sonradan yap...

JavaScript İle Url Href Alma ve Href Bilgisini Değiştirme

12.03.2022 yasinsunmaz 3729 0

HTML sayfalarımızda bir tetikleme sonucunda ya da sayfa yüklendiğinde a href bilgisini değiştirmeye ihtiyacımız olabiliyor. Java Script ile HTML'de a href bilgisini değişt...

JavaScript Tarih Dönüştürme ve Sıralama İşlemi

07.03.2022 yasinsunmaz 1554 0

Verilerimiz bazen farklı farklı tablolar üzerinden alınarak bir araya geldiğinde anlam kazanır. Farklı tablolardan veri almamız sonucunda bazı işlemleri yapmak zor olabilir ya...

Visual Studio ESLint Expected Java Script Hatası Çözümü

21.04.2019 yasinsunmaz 2965 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Microsoft Visual Studio'da karşılaşabileceğiniz Error eqeqeq (ESLint) Expected '===' and instead saw '=='. hatas...

JQuery İle Data Attribute Değerini Değiştirme

08.04.2019 yasinsunmaz 2710 0

Bu yazımda HTML 5'de sıkça kullanılan data attritube özelliğindeki data değerini değiştirmeyi anlatacağım. Data attritube özelliğini HTML'deki elemanl...